Niebezpieczne składowisko odpadów w żwirowni

07 marca 2012r. | Drukuj

Odpady z odwiertów gazu łupkowego, nielegalnie składowane w podsłupskim Głobinie, mogą zatruć ujęcia wody dla mieszkańców Słupska i gminy – alarmują samorządowcy. Bulwersującą sprawą zajęła się już słupska prokuratura i inspektorzy ochrony środowiska.

fot. internauta

Właściciel żwirowni w podsłupskim Głobinie od półtora roku starał się o pozwolenie na składowanie na swoim terenie odpadów z odwiertów gazu łupkowego. Na składowanie chemikaliów na terenie powiatu, dwukrotnie nie zgodził starosta słupski. Gdy po wielomiesięcznej batalii właściciel żwirowni udowodnił, iż tak zwana płuczka, czyli żwir z wodą i chemikaliami będą odpowiednio utylizowane, starostwo musiało się w końcu zgodzić się na składowanie odpadów. Już pierwsza kontrola straży gminnej udowodniła jednak, że wylewanie płuczki ma z utylizacją niewiele wspólnego.

Nieodpowiednie miejsce składowania chemikaliów to nie koniec problemów. Wylewana maź miała być natychmiast mieszana z cementem, tak aby twardniała i nie wsiąkała w podłoże. Chemikalia mogą bowiem zanieczyścić ujęcia wody. – Podczas kontroli strażnicy gminni z przerażeniem stwierdzili, że płuczka wylewana jest bezpośrednio do żwirowiska – mówi Marek Filipczak, komendant straży gminnej w Jezierzycach.

Nie czekając na wyniki kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wójt gminy Słupsk, powiadomił prokuraturę. Właściciel żwirowni nie chce ujawnić gminnym urzędnikom z jakiego odwiertu pochodzą chemikalia. Na razie nie wiadomo też jak bardzo są szkodliwe. Wyniki badań chemicznych wylewanej mazi będą znane za kilka dni.


Opublikowano w: PublicystykaSłupskWiadomości
Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz