Powstaje „Leksykon Ziemi Żukowskiej”

06 marca 2012r. | Drukuj

Oddział Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Baninie każdego roku realizuje kilka a nawet kilkanaście projektów grantowych. Najwięcej opartych jest o dotacje gminne.

W bieżącym roku są to głównie projekty realizowane już od kilku lat, jak prowadzenie zespołów „Spiéwné kwiôtczi”, „Kaszëbsczé nótczi” szkoły haftu w Miszewie i Baninie, szkółka umuzykalniająca oraz Konkurs Pieśni im. Jana Trepczyka w Miszewie. Jest jednak jeden nowy projekt, który tematycznie wpisuje się w obchody 800-lecia Żukowa. Jest to opracowanie i wydanie książki o tytule ”Leksykon Ziemi Żukowskiej”.

fot. Siostry Jadwiga i Zofia Ptach

Idea powstania książki zrodziła się przed dwoma laty, w okresie działalności stowarzyszenia „Siła Kaszub”. Leksykon będzie zawierać biogramy w układzie alfabetycznym zasłużonych postaci dla Żukowa i najbliższej okolicy: wybitnych norbertanek i norbertanów, księży, wójtów, burmistrzów, działaczy społecznych, działaczy regionalnych, ludzi kultury, męczenników, bohaterów wojennych, etc. Zamysł uzupełniono o inne hasła dotyczące oświaty, kultury, gospodarki i samorządności Ziemi Żukowskiej. Razem będzie około 150 haseł.  W Komitecie Redakcyjnym są m.in.: prof. Andrzej Groth, dr Tomasz Nowicki, Br. Zbigniew Joskowski. Nad całością czuwa red. Eugeniusz Pryczkowski.

Leksykon Ziemi Żukowskiej ma ukazać się już w kwietniu 2012 roku.
(jd)


Opublikowano w: KartuzyRegionRodnô ZemiaWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz