Na Morzu Czerwonym zaginął kitesurfer z Gdańska

04 marca 2012r. | Drukuj

Nadal trwają poszukiwania gdańszczanina Jana Lisewskiego. 42-letni kitesurfer chciał samotnie przepłynąć Morze Czerwone. Jego wyprawa rozpoczęła się w piątek rano w Egipcie, ale do brzegu Arabii Saudyjskiej nie dotarł.

fot. Łukasz Baliński / dzida.com

Lisewski płynął bez asekuracji, bez niczyjej pomocy, jedynym jego zabezpieczeniem był międzynarodowy system ratownictwa morskiego SARSAT, dzięki któremu sygnał dociera do jednostek ratowniczych podając im położenie osoby potrzebującej pomocy. Jeszcze tego samego dnia, w piątek o godz. 17:00 gdańszczanin nadał pierwszy sygnał SOS, kolejny około godziny 20:00. Po tym sygnale zlokalizowano Lisewskiego, jednak złe warunki pogodowy zmusiły do przerwania poszukiwań, które wznowiono nad ranem. Jeszcze w nocy z piątku na sobotę sygnał powtórzył się, było to około godz. 3:00. Kolejny sygnał odebrano około 9:00 rano w sobotę, taka informacja pojawiła się na facebookowym profilu surfmag.pl.

fot. Łukasz Baliński / dzida.com

Z kolei internetowe kiteforum.pl przez cały czas podaje informacje na bieżąco. Nie zabrakło opinii o złej akcji ratunkowej. Pomimo wielokrotnie nadanego sygnału w dalszym ciągu nie odnaleziono Lisewskiego. Kolejny sygnał dociera około 12:40. Przed 13:00 pojawia się nieoficjalna informacja o odnalezieniu kitesurfera, która jednak nie zostaje potwierdzona. Po prawie sześciu godzinach sytuacja staje się dramatyczna, w mediach pojawiają się sprzeczne informacje i dwa kolejne sygnały Help i GPS. Przed godziną 20:00 na kiteforum.pl czytamy – „Jest nowy sygnał GPS!. „Przez 5 godzin zniosło go przeszło 10 km na południowy zachód”. „Mamy bezpośredni kontakt z SAR-em z Arabii Sauydjskiej. Poszukiwania będą kontynuowane przez całą noc – tak nas poinformowali 30 min temu.

W akcji bierze udział 16 jednostek pływających i najnowocześniejszy helikopter ratowniczy, a rano ma dołączyć samolot. Nawoływanie trwa przez radia UKF (vhf), poinformowane są o tym wszystkie jednostki na wodzie, oraz mariny i porty. Służby ratownicze działają wedle określonych procedur w przypadku zaginięcia człowieka (MOB – man over board) na morzu. Ostatni współrzędne GPS mamy z 19:50 czasu egipskiego (18.30 czasu polskiego). Akcja ratownicza trwa!!!”. Polskie służby ratownicze z Gdyni poinformowały, że – „Za akcję ratowniczą odpowiedzialny jest SAR z Arabii Saudyjskiej oraz, że Polacy jej nie koordynują”. Po niespełna dwóch dniach w dalszym ciągu kitesurfer nie odnalazł się.

 Jan Lisewski w zeszłym roku jako jedyny na świecie przepłynął Morze Bałtyckie.


Opublikowano w: TrójmiastoWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: reda[email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. HENRYK pisze:

    JESTEŚMY Z TOBĄ . MISTRZU

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze