Gaz łupkowy na razie nikomu nie szkodzi

03 marca 2012r. | Drukuj

Poszukiwania gazu łupkowego na Pomorzu są nieszkodliwe dla środowiska – wynika z przedstawionego dziś raportu przygotowanego przez Państwowy Instytut Geologiczny. Naukowcy prowadzili swoje badania w okolicach Łebienia, gdzie powstał pierwszy w kraju odwiert w poszukiwaniu gazu łupkowego.

fot. Łukasz Kaźmierczak

Choć miejscu pierwszego na terenie Polski wykopu w poszukiwaniu gazu łupkowego nie ma teraz żywej duszy. podlęborski Łebień był dziś na ustach całej Polski. Państwowy Instytut Geologiczny opublikował bowiem raport stwierdzający jednoznacznie, że poszukiwanie gazu łupkowego w pobliżu Łebienia nie zagraża ani środowisku naturalnemu, ani mieszkańcom okolicznych wiosek.

Naukowcy sprawdzili siedemnaści studni w pobliżu Łebienia. W żadnej nie stwierdzono zanieczyszczenia wody substancjami chemicznymi używanymi w procesie poszukiwania gazu łupkowego. Mimo wykorzystania około 18 tysięcy metrów sześciennych wody do szczelinowania otworu, nie obniżył się też poziom wód gruntowych. Podziemne rozbijanie skał, w których uwięziony jest gaz, także nie szkodzi ludziom i środowisku. Dziesięć mobilnych stacji sejsmicznych, które prowadziło badania podczas szczelinowania, nie odnotowało na powierzchni żadnych wstrząsów. Sami mieszkańcy Łebienia wyniki badań przyjęli z wielkim spokojem. Większość z nich  nie może się bowiem doczekać wydobywania gazu łupkowego.

– Jesteśmy przekonani, że próbny odwiert nie wyrządził środowisku naturalnemu żadnej szkody – powiedział  Tadeusz Bejart, mieszkaniec Łebienia. Wydobycie gazu łupkowego w Łebieniu na skalę przemysłową może się rozpocząć już za pięć lat.


Opublikowano w: LęborkPublicystykaWiadomości
Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz