Piekarnie dodawały sól drogową do wypieków

03 marca 2012r. | Drukuj

Dwie piekarnie z powiatu słupskiego wykorzystywały do swoich wypieków szkodliwą dla zdrowia sól drogową. Inspektorzy słupskiego  Sanepidu, którzy kontrolowali piekarnie podejrzewają, że podobnych przypadków może być w regionie znaczenie więcej.

fot. hiperogłoszenia.pl

Inspektorzy stacji sanitarno – epidemiologicznej nie ujawniają które piekarnie z powiatu słupskiego wykorzystywały do celów spożywczych sól drogową. Wiadomo, że szkodliwą dla zdrowia sól używały co najmniej dwa zakłady. Wiadomo jednak, że chodzi o piekarnię ze Słupska, oraz inną w z terenu powiatu.

– Mogę jedynie potwierdzić, że łącznie trafiło do nich 125 kilogramów szkodliwej substancji – mówi Henryka Kisiel z Sanepidu w Słupsku.

Szkodliwa dla zdrowia sól pochodzi z jednej z trójmiejskich hurtowni. Dlatego inspektorzy Sanepidu  podejrzewają, że wykrycie substancji w dwóch piekarniach z powiatu słupskiego to jedynie wierzchołek góry lodowej. W całym kraju wykryto już ponad 130 przypadków wykorzystywania soli drogowej do celów spożywczych.


Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz