Szampan z dna Bałtyku

19 listopada 2010r. | Drukuj

W Mariehamn w Finlandii smakosze odkorkowali i wypili dwie butelki najstarszego na świecie szampana. W  lipcu trunek wydobyli nurkowie z dwustuletniego wraku na dnie Bałtyku.

Fot. GOA: 200-letni szampan na dnie Bałtyku

Fot. GK: 168 butelek tego szampana znaleziono we wraku żaglowca

Ponad stu reporterów z całego świata obserwowało  to niecodzienne wydarzenie – w Finlandii smakosze spróbowali dwustuletniego szampana wydobytego z wraku spoczywającego na dnie morza Bałtyckiego. Jedna butelka pochodziła z powstałego w 1772 roku domu szampańskiego Veuve-Clicquot, a druga z nieistniejącego już domu Juglar.
– Butelki spoczywające na dnie morza są lepiej chronione, niż w najlepszych piwnicach – powiedział Richard Juhlin, światowy znawca  szampana. – Szampan ma smak drożdży, grzybów i posmak miodu. Jednak po tylu latach brakowało mu charakterystycznych bąbelków – wyjaśnia jeden z uczestników degustacji. Takich osób było zaledwie 20.

Fot. GOA: Trunku skosztowało tylko 2o osób

W lipcu w pobliżu Wysp Alandzkich z  dwustuletniego wraku wydobyto 168 butelek,  w tym szampana słynnego do dziś domu Veuve-Clicquot. Statek płynął prawdopodobnie  z Wysp Alandzkich, ale nigdy nie dotarł do celu.  O samym statku nadal wiadomo niewiele. Szampan pochodzi prawdopodobnie z końca XVIII w.
Rząd fińskiej prowincji Aland (szwedzkojęzyczny autonomiczny region Finlandii) sprzeda 2 butelki – jedną z każdego rodzaju – i zamierza dostać za nie w sumie około 100 tys. euro. Pięć butelek trafi do muzeum w Mariehamn, a reszta nadal będzie przechowywana. – Nie wszystkie butelki są nienaruszone, ale większość jest w dobrym stanie – powiedziała alandzka minister kultury Britt Lundberg.


Tagi:

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz