Dzielnice Gdyni zwane Pekin, Meksyk, Stara Warszawa…

28 lutego 2012r. | Drukuj

W czwartek (1 marca) w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Niezwykłe gdyńskie historie”. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa archiwalnych zdjęć „Gdyńskie dzielnice biedy” Stara Warszawa, Meksyk, Pekin i inne.

nac.gov.pl

Miasto z morza, perła modernizmu – taki obraz przedwojennej Gdyni od lat funkcjonuje w naszych umysłach. Tymczasem w drugiej połowie lat 30-tych XX wieku obok najlepszych realizacji budynków mieszkalnych znanych polskich architektów funkcjonowało ok. 2,5 tys. mieszkalnych bud i baraków niespełniających żadnych standardów mieszkaniowych. Gnieździło się w nich ok. 30% mieszkańców – nie tylko bezrobotnych, ale także robotników portowych, drobnych handlowców, rzemieślników, marynarzy czy początkujących urzędników. Z jednej strony dzielnice biedy były siedliskiem wielu chorób, matecznikiem patologii i wylęgarnią przestępców, z drugiej zaś przystankiem i możliwością startu dla tych, którym Gdynia dawała szanse na nowe życie.

O niezwykłych miejscach odchodzących w zapomnienie opowiedzą historycy: Dariusz Małszycki – kierownik Działu Dokumentacji Historii Miasta i Portu Muzeum Miasta Gdyni i Marcin Szerle – adiunkt w Dziale Naukowo-Edukacyjnym Muzeum Miasta Gdyni. Spotkanie poprowadzi Bartosz Gondek – historyk i dziennikarz.

Obłuże - Stara Warszawa www.forum.eksploracja.pl

Spotkanie to część projektu „Obłuże kulturalne, twórcze, przyjazne”, którego organizatorami są Rada Dzielnicy Obłuże i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni. Realizowany jest w ramach konkursu „Kultura w dzielnicy” i otrzymał dotację Miasta Gdyni. Projekt ma na celu integrację mieszkańców Obłuża i aktywne włączenie ich w działania o charakterze kulturalnym i społecznym – poprzez organizację warsztatów, zajęć i spotkań.


Tagi: , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz