Zabytki kultury muzycznej Pomorza [ZDJĘCIA]

27 lutego 2012r. | Drukuj

Wystawa w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie przedstawia ”Najstarsze zabytki kultury muzycznej Pomorza”. Odwiedzając muzeum można zobaczyć jak wyglądała praca w skryptorium, jak powstawały, w jaki sposób były pisane i jak wyglądały dawne księgi nutowe.

fot. Anna Tarnowska

Ukazane rękopisy i starodruki przyjechały z Archiwum Państwowego oraz z Biblioteki Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku, Biblioteki Diecezjalnej im. Bpa Jana Bernarda Szlagi w Pelplinie, Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Muzeum Archelogiczno-Historycznego w Elblągu, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz pochodzą z własnych zbiorów Muzeum w Wejherowie. Ponadto na ekspozycji wykorzystano zbiory: Collegium Marianum, Diecezjalnego Centrum Informacji Turystycznej oraz Wydawnictwa Diecezji Pelplińskiej „Bernardinum” w Pelplinie, Klasztoru Franciszkanów w Wejherowie i Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku.

Najcenniejsze zabytki to pisane na czerpanym papierze dawnymi notacjami muzycznymi trzynastowieczne graduały cysterskich zakonników z Pelplina oraz dominikanów z Elbląga, fragmenty średniowiecznych ksiąg liturgicznych zachowanych na okładkach rękopisów ze zbioru archiwum Rady Miasta Gdańska, kompozycje instrumentalne kapelmistrzów pelplińskiego Klasztoru, kościołów Św. Katarzyny i Mariackiego Gdańska oraz utwory muzyczne z akt kościołów ewangelickich w Malborku, Gdańsku, Gniewie i Pomorskiej Wsi. Ponadto wiele innych cennych dzieł np. Kronika Bartłomieja Wartzmanna czy manuskrypty między innymi Kancjonał Pieśni mszalnych z licznymi elementami gwary mazurskiej. Oglądając eksponaty warto zwrócić także uwagę na ich stronę edytorską (tłoczone skórzane bądź drewniane oprawy , kunsztowne inicjały na pergaminie, liczne zdobienia, ażurowe, mosiężne klamry i okucia).

Galeria

fot. Anna Tarnowska

 


Opublikowano w: Kultura i edukacjaWejherowo
Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz