Gmina uratuje unikatowy pałac. Powstaną mieszkania

26 lutego 2012r. | Drukuj

Samorządowcy z podsłupskiej gminy Kępice postanowili uratować osiemnastowieczny pałac w Barcinie. Zrujnowany zabytkowy obiekt nie będzie jednak miejscem samorządowych bali. Po remoncie pałacowe komnaty zmienią się  w mieszkania komunalne. 

fot. archiwum: Na początku XX w.

Pałac w Barcinie wybudowany został w stylu barokowym, prawdopodobnie w 1740 roku (na co wskazywałaby data na istniejącym jeszcze po wojnie piecu kaflowym). Wzniósł go późniejszy minister wojny i finansów Joachim Ewald von Massow (ur. w 1697 roku w Warcinie, a zm. w 1769 roku w Barcinie). Od około połowy XIX wieku pałac znajdował się w posiadaniu rodziny Puttkamerów, której malowany herb był umieszczony na fasadzie, na drugiej kondygnacji. Po wojnie trafił w ręce dyrektorów miejscowego PGR-u. Ostatni remont obiekt przeszedł w latach  1960-63. Obecnie budynek jest w bardzo złym stanie technicznym, choć przetrwała  dekoracja architektoniczna. Zachowały się też zabudowania folwarczne i fragmenty parku krajobrazowego ze stawem.

– Chcemy uratować pałac, bo zdaniem konserwatora zabytków to wciąż jeden z najcenniejszych na Pomorzu Środkowym osiemnastowiecznych obiektów. Po remoncie obiekt nie będzie już jednak miejscem wystawnych bali. Powstaną tu mieszkania komunalne – wyjaśnia  Magda Gryko, burmistrz Kępic.

fot. polskiezabytki.pl/M.E.Maciejewscy

Powierzchnia pałacu zostanie podzielona na kilkanaście lokali. Przyszli lokatorzy, przyznają, że trochę im żal przerabiać komnaty na klitki. Jednak konserwatorowi zabytków nie przeszkadza zamiana sal balowych na mieszkania. – Podział powierzchni na mieszkania to niestety jedyna szansa na uratowanie obiektu – mówi  Krystyna Mazurkiewicz – Palacz z Urzędu Ochrony Zabytków w Słupsku.

Remont pałacu pochłonie ponad 1,3 mln złotych. Gmina wyremontuje elewacje, stolarkę okienną, zdobione korytarze i klatki schodowe. Wnętrza mieszkań we własnym zakresie wyremontują przyszli lokatorzy. Płac ma odzyskać nie tylko oryginalną kolorystykę elewacji, ale także wszystkie zdobienia. Remont zabytkowego obiektu zakończy się w listopadzie.


Opublikowano w: PublicystykaSłupskWiadomości
Tagi: , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

W Gminie Linia uczniowie strajkowali w obronie języka polskiego. Teraz upamiętniono ich odwagę
Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na kolędę kaszubską
Rozpoczął się nowy rok akademicki 2019/2020 na Uniwersytecie Gdańskim. Uczelnia świętuje jubileusz 50-lecia
Sopot zwyciężył w Rankingu Samorządów 2019
Lęborscy harcerze oddali hołd polskim spadochroniarzom poległym pod Arnhem
Policjanci zlikwidowali „dziuplę” samochodową na Kaszubach
Uroczysta gala podsumowująca 3. Międzyszkolny Konkurs ,,MŁODZI DLA DEMOKRACJI’’
LCK Fregata zaprasza na Danfoss Kino Letnie w Lęborku

Najnowsze komentarze