Gmina uratuje unikatowy pałac. Powstaną mieszkania

26 lutego 2012r. | Drukuj

Samorządowcy z podsłupskiej gminy Kępice postanowili uratować osiemnastowieczny pałac w Barcinie. Zrujnowany zabytkowy obiekt nie będzie jednak miejscem samorządowych bali. Po remoncie pałacowe komnaty zmienią się  w mieszkania komunalne. 

fot. archiwum: Na początku XX w.

Pałac w Barcinie wybudowany został w stylu barokowym, prawdopodobnie w 1740 roku (na co wskazywałaby data na istniejącym jeszcze po wojnie piecu kaflowym). Wzniósł go późniejszy minister wojny i finansów Joachim Ewald von Massow (ur. w 1697 roku w Warcinie, a zm. w 1769 roku w Barcinie). Od około połowy XIX wieku pałac znajdował się w posiadaniu rodziny Puttkamerów, której malowany herb był umieszczony na fasadzie, na drugiej kondygnacji. Po wojnie trafił w ręce dyrektorów miejscowego PGR-u. Ostatni remont obiekt przeszedł w latach  1960-63. Obecnie budynek jest w bardzo złym stanie technicznym, choć przetrwała  dekoracja architektoniczna. Zachowały się też zabudowania folwarczne i fragmenty parku krajobrazowego ze stawem.

– Chcemy uratować pałac, bo zdaniem konserwatora zabytków to wciąż jeden z najcenniejszych na Pomorzu Środkowym osiemnastowiecznych obiektów. Po remoncie obiekt nie będzie już jednak miejscem wystawnych bali. Powstaną tu mieszkania komunalne – wyjaśnia  Magda Gryko, burmistrz Kępic.

fot. polskiezabytki.pl/M.E.Maciejewscy

Powierzchnia pałacu zostanie podzielona na kilkanaście lokali. Przyszli lokatorzy, przyznają, że trochę im żal przerabiać komnaty na klitki. Jednak konserwatorowi zabytków nie przeszkadza zamiana sal balowych na mieszkania. – Podział powierzchni na mieszkania to niestety jedyna szansa na uratowanie obiektu – mówi  Krystyna Mazurkiewicz – Palacz z Urzędu Ochrony Zabytków w Słupsku.

Remont pałacu pochłonie ponad 1,3 mln złotych. Gmina wyremontuje elewacje, stolarkę okienną, zdobione korytarze i klatki schodowe. Wnętrza mieszkań we własnym zakresie wyremontują przyszli lokatorzy. Płac ma odzyskać nie tylko oryginalną kolorystykę elewacji, ale także wszystkie zdobienia. Remont zabytkowego obiektu zakończy się w listopadzie.


Opublikowano w: PublicystykaSłupskWiadomości
Tagi: , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK

Najnowsze komentarze