Muzeum Motoryzacji w Gdyni ma coraz więcej eksponatów

18 grudnia 2012r. | Drukuj

Rozrasta się kolekcja zabytkowych pojazdów Witolda Ciążkowskiego, założyciela Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji, w którym możemy podziwiać ponad 120 samochodów i motocykli. Właściciel kolekcji planuje rozbudowę powierzchni wystawowej.

fot. GK

Muzeum Motoryzacji w Gdyni-Chylonii to jedna z najnowszych atrakcji Trójmiasta. Muzeum powstało w 2007 roku, a kolekcja liczy już ponad 120 zabytkowych pojazdów. Najstarszym eksponatem prezentowanym w muzeum jest motocykl Raleigh z 1917 roku. Są tam także inne motocykle niemieckie, angielskie, francuskie, belgijskie i słynne polskie Sokoły. Prawdziwą perełką jest amerykański Indian 341, duże zainteresowanie wzbudzają również niemieckie jednoślady z lat 30 ubiegłego wieku.

Najwięcej emocji budzą oczywiście samochody. O Fordzie V8 Super de Lux z 1948 roku marzy każdy kolekcjoner, podobnie o Adlerze Favorit z roku 1927. W gdyńskim muzeum stoi też Fiat 500 z partii zmontowanej w Polsce w latach 30. Eksponowane są również dostojne Mercedesy, w tym egzemplarz, którym po Wolnym Mieście Gdańsku jeździł niemiecki komendant policji. Nie sposób nie zwrócić uwagi na ikony amerykańskiej motoryzacji, takie jak Plymouth z 1927 roku, czy dwa lata młodszy Buick.

Jedynym mankamentem jest ciasnota ekspozycji. – Niestety mamy za mało miejsca, nie można poruszać się wokół pojazdów, a więc dokładnie je obejrzeć. Dlatego zapadła decyzja o rozbudowie hali wystawowej – mówi Jolanta Chwietczuk – kustosz wystawy. – Rozpoczęliśmy już starania o rozbudowę obiektu i czekamy na pozwolenie ze strony miasta – wyjaśnia.

Właściciel unikatowej kolekcji pojazdów, Witold Ciążkowski to wielki miłośnik motoryzacji, który – jak mówi – swej pasji nie traktuje jak inwestycję, na której musi zarobić. – Dla mnie jest to realizacja dziecięcych marzeń, a efektem tych marzeń mają się cieszyć następne pokolenia – mówi kolekcjoner.

Galeria

[nggallery id=148]

fot. GK


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

W Gminie Linia uczniowie strajkowali w obronie języka polskiego. Teraz upamiętniono ich odwagę
Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na kolędę kaszubską
Rozpoczął się nowy rok akademicki 2019/2020 na Uniwersytecie Gdańskim. Uczelnia świętuje jubileusz 50-lecia
Sopot zwyciężył w Rankingu Samorządów 2019
Lęborscy harcerze oddali hołd polskim spadochroniarzom poległym pod Arnhem
Policjanci zlikwidowali „dziuplę” samochodową na Kaszubach
Uroczysta gala podsumowująca 3. Międzyszkolny Konkurs ,,MŁODZI DLA DEMOKRACJI’’
LCK Fregata zaprasza na Danfoss Kino Letnie w Lęborku

Najnowsze komentarze