Wielka atrakcja: nowe dzieła Witkacego w muzeum

23 lutego 2012r. | Drukuj

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku wzbogaciło się o pięć dzieł Witkacego. Portrety narysowane węglem podarował muzeum stryjeczny wnuk artysty – Maciej Witkiewicz. Wartość niecodziennego prezentu to ponad 300 tysięcy złotych.

fot. GK

Tak dużego i wartościowego prezentu Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku  jeszcze nigdy nie otrzymało. Gdy ponad rok temu Maciej Witkiewicz – stryjeczny wnuk Witkacego został zaproszony do Słupska na wystawę jego prac, tak bardzo zachwycił się kolekcją, że postanowił dołożyć do niej kolejne dzieła.  – Biłem się z myślami co zrobić z pracami Witkacego, ale pod koniec życia chcę swoje sprawy uporządkować. Dlatego oddałem te cenne obrazy muzeum w Słupsku – mówi Maciej Witkiewicz, darczyńca pięciu dzieł Witkacego.

Wartość podarowanych pięciu dzieł przekracza 300 tysięcy złotych. Dyrektor słupskiego muzeum przyznaję, że placówki nie byłoby stać na tak znaczące powiększenie kolekcji. – Do dla nas wielce cenny dar. Obrazy przedstawiają rodzinę Witkacego: matkę, ojca, ciotkę , dziadka i nie znaną osobę. Wszystkie pochodzą z lat 1907-1912 – mówi Mieczysław Jaroszewicz, dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Słupskie muzeum ma teraz łącznie 260 rysunków, pasteli i obrazów olejnych Stanisława Ignacego Witkiewicza. Dyrektor muzeum z dumą podkreśla, że kierowana przez niego placówka ma teraz więcej dzieł Witkacego niż wszystkie polskie muzea razem wzięte.


Tagi: , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz