„Zielona fala” obejmie ulice Gdyni, Sopotu i Gdańska

20 lutego 2012r. | Drukuj

Zintegrowany System Zarządzania Ruchem TRISTAR zwiększy płynność i bezpieczeństwo ruchu w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Pod względem obszaru, który obejmie, będzie to największy system w Polsce.

mat. prasowe

TRISTAR to, największy, koordynowany przez Gdynię partnerski projekt o charakterze metropolitalnym, realizowany przez Gdańsk, Gdynię i Sopot. System opracowali naukowcy z Politechniki Gdańskiej, ma on zrewolucjonizować poruszanie się po Trójmieście. Swoim zasięgiem obejmie 141 skrzyżowań. Sytuacje na drogach obserwować będzie 108 kamer. Dzięki systemowi i właściwemu sterowaniu światłami samochody zamiast stać w korkach w godzinach szczytu, będą mogły poruszać się ze stałą prędkością, co ma znacznie skrócić czas przejazdu głównymi arteriami aglomeracji. System zarządzany będzie przez dwa centra zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni.

W ramach TRISTAR powstanie między innymi system rejestracji wykroczeń drogowych. Specjalne tablice informować będą o warunkach ruchu i czasie dojazdu do wybranych punktów w Trójmieście. Inne podadzą liczbę dostępnych miejsc do parkowania, a na tablicach przy przystankach wyświetlane będą informacje o rzeczywistym czasie odjazdów pojazdów komunikacji publicznej. Znaki ostrzegać będą o warunkach pogodowych oraz poinformują o związanych z nimi ograniczeniach prędkości.

Zakończenie prac planowane jest na 31 grudnia 2013 roku, a całego projektu, po regulacjach sytemu i pomiarach kontrolnych, w pierwszej połowie 2014 r.

System TRISTAR będzie kosztował niecałe 134 mln zł z czego Unijna dotacja pokryje 85% kosztów kwalifikowanych realizacji tej inwestycji.

[youtube_sc url=http://www.youtube.com/watch?v=L_PBXBJHWww]

Podobne systemy, jednak mniej kompleksowe, funkcjonują w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Olsztynie i Poznaniu oraz w większości dużych miast Europy Zachodniej, Ameryki i Azji. Podobne do TRISTAR-a projekty realizowane są obecnie m.in. w Bydgoszczy, Kaliszu, Koszalinie, Rzeszowie czy Wrocławiu.


Opublikowano w: GdyniaMotoGKTrójmiastoWiadomości
Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz