Sensacyjne znalezisko na Pomorzu

18 listopada 2010r. | Drukuj

Emerytka sadząc kwiaty wykopała srebrny skarb z XI wieku, wart ćwierć miliolna zł! Sensacyjne znalezisko przekazała archeologom z Koszalina. Można już  je oglądać w tamtejszym muzeum.

Fot. GK: Srebrny skarb z Bonina

Skarb odkryła 21 października tego  roku emerytka Aneta Szczupakowska z Bonina w gminie Manowo (Pomorze Środkowe). Stało się to przypadkiem, gdy kobieta sadziła kwiaty przy miejscowym placu zabaw. – Wkopywaliśmy kwiaty i spod szpadla nagle wypadł gliniany garnek, który się potłukł – ze środka wysypały się srebrne monety, a ja byłam w szoku – opowiada pani Aneta.

Fot. GK: Tu emerytka wykopała skarb

Skarb waży 3,5 kg i jest wart ok. ćwierć miliona złotych! Składa się z około 2000 monet oraz około 2300 tzw. „siekańców”, czyli fragmentów monet służących do drobniejszych płatności. Wstępnie jest on datowany na XI wiek.

Fot. KMP w Koszalinie: Srebrne monety z XI w.

Pozostaje tajemnicą jaką nagrodę otrzymała emerytka za znalezienie skarby. Niezwykłe znalezisko można już oglądać w muzeum  w Koszalinie.


Opublikowano w: Wiadomości
Tagi:

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. Wanda pisze:

    Pani Aneto, gratuluję! To Pani jest prawdziwym Skarbem! Skarby, takie jak ten, który Pani wykopała i nie przywłaszczyła sobie, zapracuje na pewno na to, że Pani Imię stanie się symbolem bezinteresowności i poczucia dobra kulturowego. Jestem pod wrażeniem Pani postawy!!! I nikt o tym nie pisał, telewizja nie podała!. Dobrze, że jest Gazeta Kaszubska! A może warto ten fakt nagłośnić! WLK

Dodaj komentarz