Bałtyckie manewry z brytyjskim okrętem HMS Bulwark

15 lutego 2012r. | Drukuj

Przez trzy dni na Bałtyku prowadzone będą ćwiczenia Marynarki Wojennej RP z brytyjskim okrętem flagowym HMS Bulwark. W sobotę i w niedzielę słynny okręt będzie otwarty do zwiedzania przy Nabrzeżu Francuskim w Gdyni.

Dziś rano brytyjski okręt HMS „Bulwark” przywitany został  przez dwie polskie fregaty typu Oliver Hazard Perry (ORP „Gen. K. Pułaski” oraz ORP „Gen. T. Kościuszko”), które obecnie uczestniczą w ćwiczeniach polskiej floty na Bałtyku. Załogi okrętów Marynarki Wojennej RP i Royal Navy przećwiczą jedno z najważniejszych zadań jakie na morzu realizują siły morskie czyli osłonę strategicznego transportu morskiego. HMS „Bulwark” operować będzie w osłonie dwóch polskich fregat, które podczas tego ćwiczenia będą odpowiadać m.in. za obronę przed atakami z wody i powietrza na trasie przejścia zespołu okrętów. Zadanie to będzie wykonywane we współpracy z brytyjskim okrętem.

Załogi przećwiczą także manewrowanie w szykach, procedury łączności i monitoringu żeglugi. W trakcie manewrów przewidziano również dzienne i nocne operacje lotnicze z wykorzystaniem polskiego śmigłowca pokładowego SH-2G, w tym między innymi lądowania na pokładzie okrętu flagowego Royal Navy. Planowana jest także współpraca okrętów z samolotem patrolowo-rozpoznawczym Bryza z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego.

fot. greenwich.co.uk

HMS „Bulwark” zacumuje przy Nabrzeżu Francuskim w gdyńskim porcie cywilnym w piątek, 17 lutego o godzinie 10:00 i pozostanie w Gdyni do wtorku. Jednostka będzie otwarta do zwiedzania w sobotę i niedzielę (18 i 19 lutego) w godzinach 10:00 – 16:00. W celu wejścia na teren portu należy pobrać przepustkę w biurze przepustek portu (ul. Polska 1).

HMS Bulwark (L15) to jednostka typu Albion, która obecnie pełni funkcję okrętu flagowego Royal Navy. HMS „Bulwark” wszedł do służby w 2005 roku. Ma 176,00 m długości, 29 m szerokości i 21,5 tysiąca ton wyporności. Jego prędkość maksymalna wynosi 18 węzłów, a podstawową załogę stanowi 325 osób. Okręt flagowy brytyjskiej Marynarki Wojennej pełni rolę okrętu dowodzenia, jednostki logistycznej i platformy transportowej. Jest w stanie zapewnić przerzut ponad 250 żołnierzy (Royal Marines) wraz z ich pełnym wyposażeniem. Na pokładzie samochodowym zmieści 31 dużych samochodów ciężarowych i 36 mniejszych pojazdów osobowo-terenowych. Jest także przystosowany do przewozu pojazdów opancerzonych lub czołgów. Na pokładzie rufowym jednostka posiada lądowisko, na którym może przyjąć dwa duże śmigłowce. Desant żołnierzy i sprzętu możliwy jest droga powietrzną lub za pomocą barek desantowych przewożonych wewnątrz okrętu.

 


Tagi:

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz