Wernisaż zabytków kultury muzycznej Pomorza

13 lutego 2012r. | Drukuj

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza na otwarcie wystawy pod tytułem „Najstarsze zabytki kultury muzycznej Pomorza”. Wernisaż uświetni występ Zespołu Muzyki Dawnej Incantare z Lęborka.

mat. prasowe

W piątek, 17 lutego odbędzie się wernisaż poświęcony wystawie najstarszych zabytków kultury muzycznej na Pomorzu. Wystawa rozpocznie się o godzinie 18:00 w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie przy ul. Zamkowej 2 a – Pałac Przebendowskich/Keyserlingków. Wystawie towarzyszyć będzie występ Zespołu Muzyki Dawnej Incantare z Lęborka.

www.muzeum.wejherowo.pl

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

W ramach podstawowej działalności merytorycznej w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie funkcjonuje 6 działów: Rękopisów i Starodruków, Literatury i Prasy, Muzyki, Sztuki i Pamiątek po Pisarzach, Fotografii i Dokumentów Życia Społecznego oraz Oświatowo Audio wizualny.

Jeden ze zbiorów z działu muzyki przedstawia muzyczne instrumenty Kaszub. Wystawa prezentuje większość instrumentów występujących w regionie Kaszub, poczynając od tzw. instrumentów zabawek (np. kołatka, terkotka), zrobionych przez dzieci, poprzez te wykonane przez twórców ludowych (np. bazuna, burczybas, diabelskie skrzypce, tzw. krzywy róg) po powszechnie znane, zaliczane do profesjonalnych (np. skrzypce, wiolonczela) wytworzonych przez rodzimych lutników Pawła i Anastazego Ponków. Ciekawostką jest instrument pomysłu Pawła Ponki nazywany gitarolą oraz często spotykane na jarmarkach, odpustach i w karczmach dudy wielkopolskie.

Ekspozycja znajduje sie w dwóch salach. W pierwszej są odrestaurowane instrumenty, pochodzące ze zbiorów muzeum, m.in. cytry, mandoliny, instrumenty smyczkowe, dawne fotografie muzyków, zdjęcia twórców oraz inne dokumenty związane z życiem muzyczno-kulturalnym Kaszub i Pomorza. Sala druga to reminiscencja czasów dawnych – kapela ludowa w strojach z haftem według szkoły wejherowskiej, karczma, gdzie można zobaczyć cymbały, bandonię i wędrowca, który za jedzenie i picie przygrywa na dudach. Jest wiejska szkółka z pracami dzieci (malarstwo na szkle, tkactwo) oraz Kaszubskie Nuty.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz