Ministerstwo: gaz łupkowy jest bezpieczny

13 lutego 2012r. | Drukuj

Mieszkańcy gminy Nowa Wieś Lęborska, gdzie przeprowadzono jeden z pierwszych w kraju odwiertów w poszukiwaniu gazu łupkowego, chcą się dowiedzieć jaki wpływ ma on na środowisko. Wyniki badań od trzech miesięcy przetrzymuje Ministerstwo Środowiska.

fot. Łukasz Kaźmierczak

Pod Lęborkiem dokonano pierwszych tego typu analiz w Polsce. Badania przeprowadzono pod kierownictwem Państwowego Instytutu Geologicznego. Zajmowali się nimi eksperci z Instytutu Geofizyki PAN, Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, Instytutu Nafty i Gazu oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku. O tym, że opinia ekspertów od połowy listopada znajduje się w resorcie środowiska dowiedział się reporter radia RMF FM.

Z opinii specjalistów wynika, że szczelinowanie hydrauliczne w odwiercie nie zniszczyło środowiska naturalnego. Jedynymi negatywnymi efektami poszukiwań gazu w łupkach, mógł być uciążliwy hałas w czasie wierceń. Tym bardziej dziwi, dlaczego pozytywny efekt badań nie został upubliczniony.

– To absurdalne postępowanie – skomentował sytuację wójt Nowej Wsi Lęborskiej Ryszard Witke. – Trzeba społeczeństwo uspokoić. Mieszkańcy mają prawo się obawiać, skoro tak długo tego raportu nie ma. Różne opinie mogą się tu pojawiać.-

Minister Środowiska po sygnale od dziennikarzy zapowiedział, że zażąda od swych urzędników informacji, dlaczego resort nie ujawnił jeszcze ekspertyz dotyczących wpływu na środowisko poszukiwań gazu z łupków.


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu: 3 (dodaj własny »):
 1. Gerard pisze:

  Pytanie to jest wyjątkowo trudne dla samych ekspertów z uwagi na liczne luki naukowe w zakresie mechaniki skalnej i hydrogeologii stosowanej do szczelinowania hydraulicznego. Pierwsze udokumentowany raport dot. potencjalnych efektów szczelinowania hydraulicznego na środowisko wydany został dopiero rok temu przez Agencję Ochrony środowiska EPA w Stanach, gdzie ta metoda (tzw. „fracking”) jest szeroko zastosowana od więcej niż 5 lat na skalę przemysłową w celu wydobycia gazu łupkowego. W innych krajach, gdzie gaz łupkowy wydobyty w ramach eksploracji ludności całe czas czekają na opublikowanie.
  Jeśli chodzi o wpływ wydobycia gazu łupkowego na środowisko w Polsce, a szczególnie na dynamiki wód podziemnych, perspektywa co najmniej kilka lat jest potrzebna, by oszacować ten wpływ, z uwagi na głębokość szczelinowanych łupkowych skał gazonośnych, grubość et przepuszczalność skał pokrywy, które uwarunkują szybkość potencjalnych migracji ku powierzchni.
  Z powyższego wynika, że żaden ekspert, może w tej chwili odpowiadać kategoryczne (Tak lub NIE..) na ta pytanie „czy gaz łupkowe jest bezpieczny” w Polsce, ponieważ w tym kraju tylko zaczęła się faza eksperymentalna (może dlatego, raport jest na razie „tajny”). Fakt, że eksperyment takiego rodzaju wprowadzony jest na taką skalę (1/3 terytorium Polski) jest bardzo dziwny, a nawet niewyobrażalny.
  W przypadku wsi Łebienia wyniki próbnego szczelinowania hydraulicznego studni Łebień LE-1 nie były zadowalające z uwagi na „brak ciśnienia”. Co się stało tam dokładnie? Przecież, tam miało być nowy Koweït. Czy sami ryby lub hodowlane zwierzęta w tym rejonie jako biowskaźniki mają same odpowiedzieć na to pytanie? A może sami ludzie, którzy cierpią wodę z studni, by się umyć i gotować.

 2. Grzegorz pisze:

  Odsyłam wszystkich kochających Kaszuby tak jak ja do strony: „http://pracownia4.wordpress.com/” . „Gaz łupkowy – jak to się robi w Polsce”
  Obejrzyjcie koniecznie ten film i przekażcie dalej. Korporacje zainteresowane wyłącznie zyskiem i „nasi” proamerykańscy politycy szykują nam a przede wszystkim naszym dzieciom środowisko zniszczone i powoli umierające. To niewyobrażalne jakie zakłamanie widać w takich artykułach jak ten powyżej.

 3. studentka pisze:

  Wszystkich zainteresowanych zapraszam do wypełnienia ankiety
  Link do ankiety:
  http://www.ankietka.pl/ankieta/101491/opinia-publiczna-wobec-projektu-wydobycia-gazu-lupkowego-na-pomorzu.html

Dodaj komentarz