Zamieszanie wokół pierwszej elektrowni jądrowej

12 lutego 2012r. | Drukuj

Mieszkańcy  Choczewa, Gniewina i Mielna zabrali głos w sprawie elektrowni jądrowej, która ma powstać na Pomorzu. W grudniu PGE podała trzy miejsca gdzie miałaby powstać pierwsza polska elektrownia jądrowa. Obecnie trwają konsultacje społeczne w sprawie wytypowanych lokalizacji.

Żarnowiec - www.atom.edu.pl

Inwestor elektrowni, czyli Polska Grupa Energetyczna, organizuje spotkania z mieszkańcami, na terenach których miałaby powstać elektrownia. W czwartek odbyły się rozmowy  z mieszkańcami gminy Choczewo o budowie siłowni w Lubiatowie. Dzień później rozmowy prowadzone były w gm. Gniewino, gdzie siłownia miałaby być zlokalizowana w Żarnowcu (miejsce rozpoczętej i nie dokończonej budowy elektrowni w latach osiemdziesiątych). Oba spotkania miały być poświęcone planom i konsekwencjom budowy elektrowni atomowej w Lubiatowie i Żarnowcu. Rozmowy potoczyły się jednak nie po myśli ekspertów PGE. – Na czwartkowym spotkaniu w Choczewie panował ogólny chaos, nikt nie chciał słuchać prelekcji, mieszkańcy wyrażali swój protest – mówi jeden z uczestników spotkania. – Sporo osób na tej sali nie przyszło rozmawiać, ale zaprotestować. Gdy wysuwamy argumenty, nikt nie chce tego słuchać. Stąd pomysł, żebyśmy kolejne spotkania robili bardziej w formule debat na konkretne tematy – tłumaczy Marcin Ciepliński z PGE Energia Jądrowa.

www.atom.edu.pl

W Gniewinie mieszkańcy byli bardziej opanowani na spotkaniu z przedstawicielami PGE. Nie było również  przedstawicieli organizacji ekologicznych. To jedyna lokalizacja, w której zainteresowani nie protestują. Zupełnie  inaczej wygląda sytuacja w gminie Mielno, która elektrowni kategorycznie nie chce. Tam zaprotestowali mieszkańcy, wójtowie, prezydenci Kołobrzegu i Koszalina, wojewoda, posłowie z Zachodniopomorskiego i wiceminister środowiska. Gąski w gminie Mielno są trzecią potencjalną lokalizacją elektrowni wskazaną przez PGE.

Rządowy plan zakłada wybudowanie przez PGE dwóch siłowni o łącznej mocy 6000 MW. PGE zakłada, że ostateczną lokalizację elektrowni atomowej poda przed końcem 2013 r. Zgodnie z harmonogramem spółki budowa miałaby ruszyć z początkiem 2016 r., a pierwszy reaktor miałby zostać uruchomiony przed końcem 2020 r.


Opublikowano w: WejherowoWiadomości
Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz