Chór Polifonia wystąpił w Baninie

02 lutego 2012r. | Drukuj

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę miesiąca odbywa się w Baninie msza święta z kaszubską liturgią słowa. Tak jest od listopada 2001 roku. Niedawno obchodzono właśnie X rocznicę tychże mszy, które w ciągu tego czasu były źródłem wielu znakomitych inicjatyw.

Pewnie najbardziej widoczną i jednocześnie angażującą najwięcej ludzi jest coroczna pielgrzymka do sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie. W bieżącym roku wyruszy ona również po raz 10 w dniu 14 lipca.

fot. ep

Często się zdarza, że kaszubskie msze ubogacane są przez śpiew chóralny lub inne elementy religijno-kulturowe. Najczęściej śpiewa na nich chór parafialny z Banina „Chòranka”, ale bywają także występy grup z dalszej okolicy. W ubiegłym roku gościł m.in. w Baninie chór „Strzelenka” z Tuchomia, także „Kapela Kazimierza” z Borzestowa oraz kapela „Bas” z Sierakowic, a w ostatnią niedzielę stycznia br. wystąpił chór „Polifonia”, który przybył z sąsiedniej parafii, tym razem z Przodkowa. Jest to czterogłosowy chór mieszany liczący 30 osób. Chór wykonał kilka kolęd. Szczególnie wymownie zabrzmiała kolęda kaszubska „Cëchô noc”. Parafianie nie szczędzili braw w podziękowaniu za piękny śpiew. Jednocześnie dyrygentka Katarzyna Zalewska obiecała, że chętnie wystąpi ponownie za jakiś czas w Baninie, tym razem już z większą ilością utworów w języku kaszubskim.
(ep)


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze