Krëbane ma 30 lat!

24 września 2010r. | Drukuj

Słynny kaszubski zespół ludowy z Brus obchodzi swoje 30-lecie. Już w najbliższy weekend w sali widowiskowej Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Brusach odbędzie się jubileuszowa uroczystość. W programie przewidziano zarówno występ zespołu jak też i zabawę taneczną dla miłośników kaszubskiego folkloru.

„Krëbane” powstał w 1980 roku. Założył go Władysław Czarnowski, który do dziś jest szefem zespołu. Już od początku swojego istnienia prowadził działalność artystyczną i wychowawczą na bardzo wysokim poziomie, o czym świadczą liczne nagrody na konkursach i przeglądach regionalnych, krajowych i międzynarodowych. W 1995 roku przy zespole powstało Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne o tej samej nazwie, w skład którego wchodzą rodzice oraz dawni i obecni członkowie zespołu. Stowarzyszenie organizuje w Brusach i całym regionie liczne imprezy kulturalne. Bez wątpienia  największym sukcesem Stowarzyszenia jest zorganizowany po raz szesnasty Międzynarodowy Festiwal Folkloru (ostatnio w lipcu 2010 r.).

Występy zespołu to prawdziwe widowisko taneczno-muzyczne. / fot. krebane.pl

Członkami Zespołu „Krëbane” są zarówno dorośli, młodzież jak i dzieci. Przez  30 lat działalności  swoje umiejętności rozwijało tu ok. 1000 osób. Dziś zespół składa się z  ośmiu grup wiekowych tańca oraz trzech kapel (jedyna dziecięca kapela na Pomorzu!). Do tej pory „Krëbane” wydał pięć kaset i jedną płytę CD z ludową muzyką kaszubską. Ogromnym osiągnięciem jest także udział w międzynarodowych konkursach oraz liczne koncerty –  nawet do stu  rocznie.

Z „Krëbane” wywodzą się także „Bubliczki” (założone w 2007 r. przez Mateusza Czarnowskiego), które łączą tradycję kaszubską z kulturą cygańską, żydowską czy bałkańską. Oba zespoły są  wizytówką Brus i całych Kaszub.


Opublikowano w: ChojniceKultura i edukacja
Tagi:

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Tom Malinowski ze Słupska został amerykańskim kongresmenem
O represjach wobec Polaków w Związku Sowieckim już jutro w Miejskiej Bibliotece w Słupsku
Słupscy doktoranci historii już jutro zapraszają na obrady!
SŁUPSKIE CENTRUM KULTURY KASZUB zaprasza na nowy cykl kulturalny pt. CZYTANIE KASZUB-CZËTANIÉ KASZËB
Koniec etnofilologii kaszubskiej na Uniwersytecie Gdańskim?
Charytatywny weekend w Potęgowie – zbiórka krwi oraz Bieg Dar Serca
W gdańskiej Filharmonii odbędzie się niezwykły koncert z okazji 100-lecia Niepodległości Polski i Łotwy
Babie Lato w swołowskiej Zagrodzie już w najbliższą sobotę

Najnowsze komentarze