Nie chcą takiej obwodnicy

18 listopada 2010r. | Drukuj

Po pierwszych konsultacjach w sprawie budowy Obwodnicy Metropolitalnej  zaczęły  się protesty. Mieszkańcy  gminy Żukowo chcą przesunięcia drogi ekspresowej na zachód, a mieszkańcy Kokoszek domagają się odsunięcia wytyczonej trasy od ich osiedli. Żaden z 4 wariantów drogi nie zyskał akceptacji.

 

Fot. GDDKiA

 

 
Mieszkańcy Kokoszek, Banina, Żukowa , Miszewa, Chwaszczyna i kilku innych miejscowości sprzeciwiają się wariantom planowanej Obwodnicy Metropolitalnej. Po czterech spotkaniach konsultacyjnych z mieszkańcami, zorganizowanych przez drogowców z gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wraz z projektantami,  już wiadomo, że mieszkańcy regionu będą protestować. Mieszkańcy gdańskich Kokoszek stworzą własny projekt Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Postanowili się zrzeszyć i założyć stronę internetową. Ma ona być miejscem, gdzie będą dyskutować i tworzyć swój plan budowy nowej drogi. – Wybudowaliśmy dopiero dom i już  musimy czekać, by dowiedzieć się, który wariant zostanie zaakceptowany i czy przypadkiem nie trzeba będzie burzyć domu – mówi rozgoryczony przyszły mieszkaniec Kokoszek.

Fot. GDDKiA

Mieszkańcom gminy Żukowo nie podoba się żaden z czterech wariantów przebiegu Obwodnicy Metropolitalnej.  – Żądamy przesunięcia trasy od aglomeracji trójmiejskiej, tak by nie przebiegała koło naszych domów – mówią protestujący z Miszewka. Mieszkańcy gminy Żukowo podkreślają, że warianty obwodnicy zostały wytyczone bez współpracy z nimi. Protest tej treści skierowali do GDDKiA:

Fot. GK: Warianty OMT

„My mieszkańcy Banina, Dąbrowy, Miszewka, Miszewa, Chwaszczyna, Tuchomia, Barniewic i Nowego Światu współtworzący z mocy prawa wspólnotę samorządową, składamy protest będący reakcją na ignorowanie naszego stanowiska oraz nas mieszkańców, od ponad 5 lat – w procesie planowania budowy w bezpośrednim sąsiedztwie naszych nieruchomości, drogi krajowej nr 20, która w obecnej formie nosi nazwę Obwodnicy Metropolitalnej. Planowana obwodnica Metropolii Trójmiejskiej miałaby przebiegać po terenach przylegających do Trójmiasta od strony zachodniej. (…) Zarówno podczas spotkania w Chwaszczynie jak również w Miszewku, licznie zebrani mieszkańcy wyrazili w swoich pytaniach, komentarzach i spostrzeżeniach olbrzymi niepokój w związku z planowanymi czterema wariantami przebiegu OMT przez Chwaszczyno, Banino, Dąbrowę, Miszewko, Miszewo, Tuchom, Barniewice i Nowy Świat. Żądamy przesunięcie trasy od aglomeracji  trójmiejskiej w kierunku zachodnim. (…) Planowana inwestycja zagraża bezpośrednio zdrowiu nas i naszych dzieci. Obwodnica, wg w/w wariantów przebiega w tak bezpośrednim sąsiedztwie naszych domów, iż wybudowanie drogi w tym miejscu spowoduje, że korzystanie z naszych nieruchomości w sposób dotychczasowy stanie się niemożliwe bądź istotnie ograniczone” – piszą członkowie komitetu protestującego, któremu przewodzi Mariusz Cieślewicz.

 18 listopada odbędzie się jeszcze jedno spotkanie mieszkańców regionu z GDDKiA – tym razem w Pruszczu Gdańskim.


Opublikowano w: KartuzyWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem

Najnowsze komentarze