Festiwal w „Rejsie”

17 listopada 2010r. | Drukuj

W słupskim  kinie Rejs rozpoczynają się projekcje filmów Międzynarodowego Festiwalu Filmu Dokumentalnego „Globalny Rozwój w Kinie”.

Fot. GK: Kadr z festiwalowego filmu

To wyjątkowa okazja obejrzenia znakomitych filmów dokumentalnych poświęconych tematyce rozwoju najbiedniejszych państw świata oraz związanych z nim zagadnień pomocy rozwojowej.  Celem filmowych prezentacji jest przede wszystkim przybliżenie codziennych problemów ludzi żyjących w krajach rozwijających się oraz pokazanie, że każdy z nas ma wpływ na życie tych społeczeństw i może je zmienić na lepsze.

Projekcje filmów od 17 do 22 listopada rozpoczynać się będą o godz. 18.00 w sali Tango kina Rejs, wstęp wolny.

17 listopada

Eclipse – Indie 2007, 10 min.

Hipnotyzujące piękno i nędza Indii zostały uchwycone w przepięknych obrazach w tym nieopisanym poemacie o impresjonistycznym tonie, który opowiada o złożoności tego egzotycznego kraju.

Jak dzieci zawiesiły na niebie słońce – Polska 2009, 25 min.

Środkowa Afryka to jeden z najbiedniejszych regionów świata. Największą pomoc mieszkańcom niosą od lat katolickie misje. Księża i siostry zakonne pomagają najbardziej potrzebującym, prowadząc szkoły, kliniki oraz sierocińce.

African Dream – Polska 2008, 52 min.

Poruszający dokument o wyprawie w głąb Czarnego Lądu śladami polskiej podróżniczki – Kingi Choszcz. Niezapomniane krajobrazy, dzikość przyrody, egzotyczna kultura, a także obszar przerażającej nędzy i edukacyjnego zacofania.

18 listopada

Dziecko wojny – USA 2008, 92 min.

Emmanuel Jal, kiedyś dziecko-żołnierz w Sudanie, zdobył międzynarodowe uznanie dzięki unikalnemu stylowi hip-hopu, jaki prezentuje i który wzywa do pokoju i pojednania. Zobacz, dlaczego widzowie od Nowego Jorku poprzez Berlin aż po Londyn zachwycają się obsypanym nagrodami filmem „Dziecko wojny” i ujmują się za artystą „z przerażającą przeszłością i piękną duszą”.

19 listopada

Słone rany – Szwajcaria 2008, 17 min.

Solniska w Marakanam w południowych Indiach. Podążamy za Reeną, kobietą, która zarabia na życie, zbierając sól morską. „Słone rany” to unikatowy dokument bez dialogów i bez głosu lektora, taki komentarz nie jest tu potrzebny – obraz tłumaczy wszystko.

Szermierze dla Palestyny – Polska 2009, 30 min.

Film opowiada o życiu w obozie uchodźców Al-Amari w Ramallach na Zachodnim Brzegu. W reportażu obserwujemy codzienne życie mieszkańców obozu, mamy szansę poznać ich historię, dowiedzieć się, jakie są ich problemy i marzenia.

Mężczyzna po czterdziestce woli być przemytnikiem – Polska 2009, 56 min.

Bogactwo, tajemnica, magia, a jednocześnie głód, tląca się wojna i ludobójstwo: Kongo. W podróż do Kongo zabiera nas kontrowersyjny bohater filmu: Staszek – polski szmugler diamentów. Zdecydowanie jeden z najlepszych polskich filmów dokumentalnych z zakresu tematyki międzynarodowej, polskie kino na najwyższym poziomie.

22 listopada

Sahara Hotel – Niemcy 2008, 90 min.

Czy zastanawiałeś się, kim są migranci z Afryki, przemierzający morza i oceany w zatłoczonych do granic możliwości łodziach, których zdjęcia można czasami zobaczyć w telewizji? Afryka, jaką trudno zaobserwować w innych filmach. Temat z europejskiego punktu widzenia jeden z najważniejszych – fala masowej migracji z Afryki do bogatej Europy.


Opublikowano w: Kultura i edukacjaSłupsk
Tagi:

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze