Wybudują nowoczesną elektrociepłownię

30 stycznia 2012r. | Drukuj

Najnowocześniejsza światowa technologia – silnik firmy Rolls-Royce, efektywność i ekologia to jedne z wielu cech nowej elektrociepłowni, która ma powstać w Wejherowie.

fot. Paweł Strykowski

Uruchomienia nowej inwestycji w ciepłowni Nanice w Wejherowie można się spodziewać jeszcze w tym roku. Zostanie wybudowana elektrociepłownia, w której jednocześnie będzie wytwarzany prąd i ciepło. Skojarzone wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej (kogeneracja), to komfort zimą jak i latem. Latem silnik będzie samodzielnie zaopatrywał w ciepłą wodę miasto Wejherowo. Natomiast w sezonie grzewczym silnik będzie wstępnie podgrzewał wodę, która w drugim stopniu będzie podgrzewana przez kotły węglowe.

Główną zaletą kogeneracji jest to, że sprawność ogólna przemiany energii w procesie skojarzonym jest dużo wyższa niż przy rozdzielonym wytwarzaniu energii elektrycznej i cieplnej. Sprawność ogólna procesu skojarzonego przekracza 85%, zaś procesów rozdzielonych łącznie 57%.

www.cieplosystemowe.pl

Elektrociepłownia pozwoli zaoszczędzić 10 000 ton węgla rocznie. Zmniejszy się również emisja CO2 oraz szkodliwych pyłów. To kontynuacja prac modernizacyjnych prowadzonych przez spółkę OPEC na obszarze Wejherowa, następny krok w przyszłość z poszanowaniem środowiska naturalnego. – Zastosowana technologia jest rozwiązaniem topowym, jednym z najlepszych w Europie – podkreśla dyrektor techniczny OPEC Gdynia Janusz Różalski. OPEC Sp. z o. o. otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na wybudowanie w Wejherowie elektrociepłowni opartej o silnik gazowy. Całkowity koszt projektu wynosi 25 mln zł; dofinansowanie zewnętrzne – 7,4 mln zł.


Opublikowano w: TechnologieWejherowoWiadomości
Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz