Kolejny pomorski pałac przestanie istnieć

28 stycznia 2012r. | Drukuj

Bezpowrotnie znika kolejny pomorski zabytek. Samorządowcy ze Smołdzina chcą zburzyć XIX wieczny pałac. Gminy nie stać na uratowanie mocno zniszczonego obiektu. Aby zapobiec katastrofie budowlanej budynek trzeba natychmiast rozebrać.

Zbudowany na początku XIX wieku pałac w Smołdzinie przetrwał prawie 200 lat. Pierwotnie był siedzibą nadleśnictwa, ale jego fundamenty pamiętają czasy rodu Gryfitów. Tutaj mieszkała bowiem księżna Anna de Croy, siostra księcia Bogusłąwa XIV. W czasach PRL-u pałac był obiektem kolonijnym jednej z kopalń. Potem zaczął popadać w ruinę. Gdy w połowie lat dziewięćdziesiątych bytomska kopalnia została zamknięta, mocno zrujnowany już obiekt przejęła gmina Smołdzino. Jedna z najbiedniejszych na Pomorzu gmin nie miała jednak pieniędzy, aby pałac wyremontować. Przez lata nie znalazł się też żaden kupiec zainteresowany historycznym obiektem. Sporządzona przez biegłych ekspertyza pałacowych murów nie pozostawiła nikomu złudzeń.

fot. gk

– Wewnątrz nie ma stropów, dach się zapada, a część ścian niebezpiecznie się pochyla. Ten obiekt trzeba rozebrać – mówi Lidia Orłowska – Getler, wójt gminy Smołdzino.

Miłośnicy historii liczyli jeszcze, że rozbiórkę pałacu powstrzyma konserwator zabytków. Jednak nie remontowany i systematycznie rozkradany obiekt nawet dla konserwatora nie przedstawia już żadnej wartości.

fot. gk

– Pałac nie jest już zabytkiem. W ewidencji pozostał tylko park – mówi  Krystyna Mazurkiewicz – Palacz, z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Delegatura w Słupsku.

Za kilka dni rozpocznie się rozbiórka pałacu. Samorządowcy ze Smołdzina liczą jeszcze, że dzięki wsparciu Funduszu Ochrony Środowiska uda się przywrócić świetność pałacowemu parkowi, który ma obszar prawie trzech hektarów.


Opublikowano w: PublicystykaSłupskWiadomości
Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK

Najnowsze komentarze