Przedszkole nr 1 nie zostanie połączone z „Bajką”

27 stycznia 2012r. | Drukuj

Na sesji Rady Miejskiej uchwała w sprawie połączenia przedszkola nr 1 Słoneczna Jedynka w Rumi z Bajką nie została podjęta. Dziesięciu radnych było za uchwałą, jedenastu przeciwko.

fot.gk

Od jakiegoś czasu toczyła się słowna walka o przedszkole nr 1 w Rumi „Słoneczna Jedynka”. Burmistrz miasta, Elżbieta Rogala-Kończak przedłożyła projekt uchwały w sprawie likwidacji przedszkola nr 1. Argumentując swoją decyzję uzyskaniem oszczędności w przypadku połączenie dwóch rumskich przedszkoli. Rodzicom przedszkolaków Jedynki pomysł ten nie spodobał się. Postanowili wziąć sprawę w swoje ręce. O całej sytuacji poinformowane zostały media, sprawę nagłośniono. Rodzice obawiali się, że przedszkole zostanie zlikwidowane.

Burmistrz tłumaczyła zapis uchwały, a dokładnie termin likwidacja, który budzi duże obawy, a który musi być zawarty w uchwale zgodnie z prawem. W rzeczywistości, jak tłumaczyli wszyscy radni z Platformy Obywatelskiej i Gospodarności, Jedynka nie zostałaby zlikwidowana a jedynie połączona z drugim przedszkolem Bajką, wówczas utworzono by jego filię. Zarówno wszyscy nauczyciele, jak i dzieci zostałyby w budynku Jedynki i nic poza reorganizacją w administracji nie zmieniłoby się. Całkowita likwidacja mogłaby się stać dopiero w momencie możliwości rozbudowania przedszkola Bajka, na co miasto przez najbliższe parę lat nie znajdzie pieniędzy. – Jeżeli znajdą się pieniądze na rozbudowę Bajki, to przedszkole nr 1 zostanie zlikwidowane, dlatego że nie spełnia warunków socjalnych dla dzieci – oświadczyli radni PO.

Rodzice są odmiennego zdania. Po pierwsze obawiają się o faktyczną likwidację Jedynki, ponadto sami szukają środków na sfinansowanie rozbudowy przedszkola, która w opinii pani Burmistrz nie jest możliwa. Także rodzice chcą rozszerzenia oferty przedszkola o język Kaszubski. Z oświadczeń rodziców, przedstawionych na sesji Rady Miajskiej wynika, że będą dalej, tym bardziej teraz kiedy Słoneczna Jedynka nie zostanie połączona, walczyć o przedszkole szukając samemu wsparcia finansowego i dążyć do jego rozbudowy.

Za rodzicami stanęli radni PiS, dwóch radnych niezależnych, dwóch z PO oraz Samorządności. Kazimierz Klawiter, Przewodniczący Klubu Radnych „Samorządność” wielokrotnie podkreślał – Słoneczna Jedynka jest ikoną oświaty przedszkolnej w naszym mieście. Pomimo że wspólne oświadczenie przyjęła koalicja PO i Gospodarność, która ma większość głosów, to dwóch radnych Michał Pasieczny oraz Arielem Sinickim z PO zagłosowali przeciwko projektowi uchwały. W rezultacie uchwałę przegłosowano, do połączenia dwóch przedszkoli nie dojdzie.


Opublikowano w: TrójmiastoWejherowoWiadomości
Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz