Po sztormach przyszła gorączka bursztynu

28 lutego 2012r. | Drukuj

Ustkę znowu ogarnęła prawdziwa gorączka bursztynu. Kilkutygodniowe sztormy sprawiły że morze wyrzuciło na brzeg olbrzymie ilości jantaru. Dla zawodowych poławiaczy to doskonała okazja na szybkie wzbogacenie się.

Od kilku dni na usteckiej plaży już o świcie robi się tłoczno. Pierwsi pojawiają się poławiacze, którzy zawodowo poszukują bursztynu. Na brzegu widać też tłum spacerowiczów i turystów, dla których poszukiwanie bryłek jantaru jest nie lada atrakcją. W tym roku morskie prądy wyrzuciły na brzeg tak wiele bursztynu, że niemal każdemu udało się znaleźć bryłkę złota Bałtyku. – Znalazłam kilka kawałków bursztynu, które będą świetną pamiątką po pobycie w sanatorium – mówi turystka Monika Bogdanowicz.

fot. ustka-mojamalaojczyzna.pl

Zawodowi poławiacze zbierają tylko większe bryły bursztynu, które potem sprzedają jubilerom, którzy  za kilogram tego kruszcu jubilerzy płacą nawet 6 tysięcy złotych. Najwięcej bursztynu można znaleźć na plażach wybrzeża słupskiego: w Ustce, Poddąbiu i Rowach. Największa bryła znaleziona na naszym wybrzeżu Bałtyku ważyła prawie 10 kg dziś jest ona eksponatem w berlińskim muzeum.


Opublikowano w: PublicystykaSłupskWiadomości
Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. ewa pisze:

    moze pojawia sie tez zbieracze smieci na plazach-tych wyrzucanych przez morze i tych zostawianych przez pseudo milosnikow baltyku.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze