Festiwal Słowa – Verba Sacra 2012

24 stycznia 2012r. | Drukuj

Po raz kolejny odbył się Festiwal Słowa poświęcony tradycji słowa w kulturze duchowej. Fragment Biblii w języku kaszubskim odczytała aktorka Danuta Stenka. Miłym zaskoczeniem dla wszystkich było wystąpienie ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego w stroju kaszubskim.

www.adalbertus.gda.pl

Jak co roku w Kolegiacie na Placu Wejhera w Wejherowie odbył się Festiwal Słowa. W spektaklu Verba Sacra brała udział Danuta Stenka oraz Antonina Krzysztoń i Cezary Paciorek. Kościół pw. św. Trójcy zgromadził rzeszę słuchaczy. Zaproszona aktorka odczytała fragmentu Pisma Świętego, którego tłumaczenie na język kaszubski dokonał o. Adam Ryszard Sikora – „Czytałam Psalmy, ale nigdy wcześniej nie wchodziłam tak głęboko. Ten proces przerzucania przez siebie, przekazywania sensu Pisma św. sprawia, że trzeba zejść niezwykle głęboko, żeby wiedzieć co się mówi” – mówiła Danuta Stenka.

Oprawa muzyczna, światło współgrało ze sobą tworząc niezapomniane przeżycie. Oprawę muzyczną przygotował kompozytor Cezary Paciorek – ”Teksty są wspaniałe, a nawet troszkę mnie onieśmielają. Zaczynam od modlitwy i później wymyślam melodie. Proces komponowania polega na ciągłym upraszczaniu, żeby melodie były bardziej przystępne” .” – tłumaczył kompozytor. Na zakończenie wydarzenia Biskup pobłogosławił wszystkich zgromadzonych w niecodziennym stroju. Za namową prezydenta Wejherowa przebrał się w strój kaszubski, który jak ks. arcybiskup wspomniał dostał dość dawno.

Galeria


Tagi: , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz