Unikatowe filmy ze Słupska i Damnicy

17 listopada 2010r. | Drukuj

Mieszkanka Berlina odnalazła w domowym archiwum unikatowe filmy z lat 30. Hannelore Schordin-Liedtke, która przed wojną mieszkała w Damnicy, podarowała archiwalne nagrania  historykom ze Słupska.  

 
 

Fot. gp24.pl: Kadry z archiwalnych fimów

 

 

Filmy powstały w latach 1935-45. Przedstawiają codzienne życie i uroczystości rodzinne.
Hannelore Schordin-Liedtke – dawna Damniczanka, mieszkająca obecnie w Berlinie, znalazła je w domowym archiwum. Łącznie jest to 10 kilkuminutowych nagrań.  Są na nich zdjęcia pokazujące wygląd przedwojennej Damnicy i Słupska. Niemka podarowała filmy Tomaszowi Urbaniakowi, prezesowi Towarzystwa Miłośników Ziemi Słupskiej, autorowi książki o historii Słupska. Ten zaś pokazał je w redakcji Głosu Pomorza w Słupsku.

Fot. GK: Most na Słupi, tramwaj z lat 30, w tle Baszta Czarownic

– Co ciekawe, część z tych niemieckich filmów jest kolorowa. Na kolorowej taśmie uwidoczniono np. odjazd pociągu ze słupskiego dworca kolejowego – zauważają dziennikarze GP. – Okazuje się, że pani Hannelore odnalazła w niemieckich archiwach jeszcze dwa filmy ze Słupska. Znajdują się one obecnie w Narodowym Archiwum w Berlinie – jeden z obrazów przedstawia wizytę Paula von Hindenburga, prezydenta Niemiec, w Słupsku, w 1926 roku, a nagranie trwa ponad trzy minuty – wyjaśniają dziennikarze. 
Drugie nagranie to sprawozdanie z lądowania na lotnisku w Jezierzycach sterowca pilotowanego przez Włocha Umberto Nobile w czasie wyprawy na biegun północny.  Na filmie widać jak Nobile ląduje i wychodzi ze sterowca z psem na spacer – trwa to nieco ponad minutę. 10 lat temu dwa inne filmy ze Słupska odnaleźli i pokazali dziennikarze redakcji TVP w Słupsku.

Fot. GK: Przed kościołem Mariackim, w tle słupskie tramwaje

Część nagrań z Damnicy i Słupska można obejrzeć na youtube.com (gp24.pl)


Opublikowano w: PublicystykaSłupskWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz