Ambasador rozmawiał z Kaszubami o gazie łupkowym

20 stycznia 2012r. | Drukuj

W piątek 20 stycznia w Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym w Wieżycy gościł Daniel Costello – ambasador Republiki Kanady w Polsce, który wraz z rodziną przebywa obecnie na Kaszubach. Spotkanie było okazją do rozmowy m.in. o aktywności na Pomorzu kanadyjskich firm poszukujących gazu łupkowego.

fot. KUL

Podczas krótkiej wizyty Prezes KUL Marek Byczkowski zapoznał gości z działalnością edukacyjną placówki. Wspomniał przy tej okazji również o kanadyjskich kontaktach Wieżycy, które rozwijały się za sprawą profesora Jindry Kulicha nauczyciela uniwersytetu ludowego w Danii, później znawcy edukacji dorosłych i pioniera andragogiki  w Kanadzie.

O kondycji Kaszubów dzisiaj opowiedział prezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasz Grzędzicki.  Zaznaczył on udział mieszkańców regionu w ruchu solidarnościowym oraz przemianach demokratycznych, a także przedstawił dorobek Kaszubów w upowszechnianiu języka i kultury w życiu publicznym, także za granicą w Kanadzie, gdzie rozwija się poczucie tożsamości rodem z Pomorza.

Podkreślił, że Kaszubi stanowią bardzo młodą społeczność, zainteresowaną przyszłością, ale też podchodzącą z rozwagą do zmian. Bardzo aktualnym przykładem jest stosunek lokalnych społeczności na Kaszubach do eksploatacji gazu łupkowego. W wielu miejscach lokalne samorządy wyrażają swój sprzeciw wobec poczynań firm poszukujących gazu na ich terenie. W jego ocenie jedynie Kanadyjczycy poważnie traktują właścicieli ziemi prowadząc rozmowy i szeroką akcję upowszechniającą wiedzę o szansach i zagrożeniach pozyskiwania gazu łupkowego.

Daniel Costello zadeklarował pomoc w kontaktach z firmami zajmującymi się odwiertami. Zgodził się, że należy szanować zdanie mieszkańców w planowaniu prac związanych z wydobywaniem gazu łupkowego. Przypomniał także o bezwizowym ruchu dla Polaków wybierających się do Kanady, który stwarza szerokie możliwości choćby w rozwijaniu kontaktów młodzieżowych, studenckich czy akcjach popularyzujących wiedzę o Kaszubach na oceanem.

Podczas spotkania Daniel Costello oraz senator Kazimierz Kleina, na którego zaproszenie ambasador odwiedził Pomorze, wstępnie zadeklarowali także chęć współpracy na rzecz stworzenia albumu fotograficznego, który prezentowałby piękno regionów zamieszkiwanych przez polskich oraz kanadyjskich Kaszubów.

Spotkanie choć niedługie zaowocowało wieloma ciekawymi przemyśleniami, które to w bliższej bądź dalszej perspektywie mają szansę przełożyć się na działania.

Krzysztof Wirkus

Galeria

fot. KUL


Opublikowano w: RegionRodnô Zemia
Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze