Miliony złotych strat spowodowane sztormem

20 stycznia 2012r. | Drukuj

Kilkanaście milionów złotych mogą wynieść straty spowodowane kilkudniowym sztormem, który zdewastował polskie wybrzeże. Zdaniem pracowników Urzędu Morskiego podtopienia, zdewastowane wydmy i zniszczone plaże to przedsmak tego co nas czeka, bowiem sezon sztormowy właśnie się rozpoczął.

fot. Urząd Morski w Słupsku

Silny wiatr, który momentami przekraczał 100 km/h, tworzył potężne fale, niszczące wszystko co stawało im na drodze. Wzburzone morze pochłonęło tysiące ton piasku i poważnie uszkodziło linię brzegową od Ustki po Łebę.  – Z tak potężnym żywiołem nie mieliśmy jeszcze do czynienia – mówi Mirosław Krajewski, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Słupsku.

W kilku miejscach na wybrzeżu mocno uszkodzona została infrastruktura portowa. W Ustce żywioł poważnie uszkodził fragment remontowanego niedawno nabrzeża, a fale były tak silne że zdarły kilkutonową spacerową nawierzchnię.
Morskie fale zniszczyły plaże i umocnienia brzegowe także  w Darłówku, Orzechowie, Łebie i Rowach. Mieszkańcy tej ostatniej miejscowości przyznają że tak dużych zniszczeń jeszcze nie widzieli.

– W ciągu zaledwie dwóch dni wzburzone morze wchłonęło kilkanaście metrów nabrzeża pozostawiając strome urwiska – mówi Jadwiga Fudala, sołtys Rowów.

Dokładne szacowanie strat uniemożliwia wysoki poziom wody w morzu, ale Urząd Morski w Słupsku już ocenia szkody na kilkanaście milionów złotych.


Opublikowano w: LęborkPublicystykaSłupskWiadomości
Tagi: , , , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz