Eksperyment z pająkiem w kosmosie

20 stycznia 2012r. | Drukuj

Trzech gdyńskich licealistów wzięło udział w międzynarodowym konkursie YouTube Space Lab. Rafał, Marcin i Krzysztof zaproponowali przeprowadzenie eksperymentu z pająkiem w kosmosie. Uczestnicy mieli za zdanie opracować pomysł na naukowy eksperyment, możliwy do przeprowadzenia w kosmosie.

www.youtube.com/SpaceLab

Rafał Wesołowski, Marcin Ruchniewicz i Krzysztof Kallas znaleźli się wśród regionalnych finalistów YouTube Space Lab – konkursu dla uczniów w wieku 14-18 lat. Uczestnicy musieli nie tylko zaprezentować swoje pomysły w zgłoszeniu wideo, ale również opisać, w jaki sposób astronauci i naukowcy będą mogli je wykorzystać w kosmosie. Młodzi gdynianie zaproponowali zbadanie zachowania pająka w stanie nieważkości. Chcą dowiedzieć się, jak wyglądają pajęczyny utkane w kosmosie, na obiektach o różnych kształtach. Eksperyment może pomóc w doskonaleniu budowy modułów kosmicznych.

Do konkursu zgłoszono tysiące filmów wideo z ponad 80 krajów. W kolejnym etapie jurorzy oraz internauci wybiorą dwóch zwycięzców całego konkursu (po jednym w każdej kategorii wiekowej). Ich eksperymenty zostaną przeprowadzone na znajdującej się 400 km od Ziemi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ponadto laureaci wybiorą jedną z dwóch nagród: wycieczkę na wyspę Tanegashima w Japonii, gdzie zobaczą start statku kosmicznego, na pokładzie którego przeprowadzony zostanie ich eksperyment w kosmosie, lub podróż do Rosji. Tam po ukończeniu 18 lat odbędą szkolenie dla astronautów w Star City, gdzie doskonalą się rosyjscy kosmonauci.

Na regionalnych finalistów można głosować do wtorku (24 stycznia) na kanale youtube.com/SpaceLab, na młodych gdyńskich naukowców pod podanym linkiem: www.gdynia.pl/kosmicznylab .


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz