Ambasador Kanady przyjechał na Kaszuby

21 stycznia 2012r. | Drukuj

Ambasador Kandy w Polsce Daniel Costello spędził dwa dni na Kaszubach. Dyplomata, który przybył na zaproszenie senatora Kazimierza Kleiny,  odwiedził między innymi  Szymbark i Kaszubski Uniwersytet Ludowy w Wieżycy.

Daniel Costello wraz z rodziną zwiedził chatę kaszubskich osadników w Kanadzie,  przeniesioną niedawno z Barry’s Bay do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku.   – To fascynujące, że właśnie w tym miejscu zawarty został fragment historii Kaszubów, którzy za chlebem emigrowali masowo do Kanady – powiedział ambasador Kanady w Polsce Daniel Costello podczas zwiedzania atrakcji historycznych w Szymbarku. Oprowadzał go senator Kazimierz Kleina oraz twórca szymbarskiego Centrum Daniel Czapiewski.

fot. gk

– Zaprosiliśmy ambasadora na Kaszuby, aby pokazać fragment historii łączącej Kaszubów i Kanadyjczyków – powiedział senator Kazimierz Kleina, przewodniczący Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego, inicjator i organizator wizyty. – Zależy nam na tym, aby zapoznać ambasadora z projektami współpracy kaszubsko-kanadyjskiej.

fot. gk

Po wizycie w Szymbarku Daniel Costello odwiedził Kaszubski Uniwersytet Ludowy w Wieżycy, gdzie spotkał się z władzami Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Dyplomata rozmawiał miedzy innymi o możliwości współpracy kaszubsko-kanadyjskiej, w tym o działalności kanadyjskich firm poszukujących u nas  gazu łupkowego.  Senator Kazimierz Kleina poruszył także kwestię przyszłej budowy elektrowni jądrowych. – Zależy nam na skorzystaniu z doświadczenia Kanadyjczyków w kwestiach energetycznych – dodał senator Kazimierz Kleina.

fot. gk


Opublikowano w: PublicystykaRegionWiadomości
Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze