Przyszłość słupskiej Scanii

16 listopada 2010r. | Drukuj

Koncerny Scania i MAN chcą połączyć. To może być szansa rozwoju dla słupskiego zakładu giganta ze Szwecji.

W oficjalnych komunikatach zarząd Scanii poinformował o połączeniu działów badań i rozwoju, ale także ujednoliceniu technologii produkcji i zaopatrzenia. To oznacza, że koncerny chcą zaoszczędzić i w pojazdach obu firm stosować chociażby te same podwozia i silniki. Niemieckie media donoszą, że to początek przejęcia MAN-a przez Scanię. Portal thelocal.se ze Szwecji zaznacza, że obie marki będą nadal funkcjonować niezależnie.

Fot. scania.com

 

Dla słupskiej fabryki Scanii może być to szansa na rozwój i produkcję jeszcze bardziej nowoczesnych autobusów, bo nowe rozwiązania techniczne dostarczą konstruktorzy z MAN. W ślad za tym powstaną zapewne nowe miejsca pracy.

Fot. scania.com

Warto dodać, że akcjonariuszem obu spółek jest Volkswagen. Jest właścicielem 45,7 proc. akcji Scanii i prawie 30 proc. MAN.

 

Fot. scania.com

Fabryka Scanii w Słupsku  produkuje autobusy miejskie oraz podwozia autobusowe. Zakład powstał na bazie słupskiej Kapeny. W pierwszej połowie lat 90. szwedzki koncern Scania i Kapena powołały spółkę joint veture. Firma montowała ciężarówki. W sierpniu 1994 roku rozpoczęła produkcję autobusów. Od 2001 r. wypuściła na rynek autobusy lokalne z serii OmniLink. W tym czasie koncern wykupił resztę udziałów w spółce i przekształcił ją w Scania Production Słupsk S.A. Dziś firma zatrudnia ponad 600 osób. Jest jednym z największych pracodawców w regionie.


Opublikowano w: SłupskWiadomości
Tagi:

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze