Od 90 lat na rynku

13 stycznia 2012r. | Drukuj

Początki handlu w Wejherowie to „Społem”. Od 1920 roku Spółdzielni Spożywców „Społem” w Wejherowie walczy z konkurencją.

www.wikipedia.org

Początki istnienia Spółdzielni były bardzo trudne. W okresie międzywojennym Spółdzielnia posiadała zaledwie 3 sklepy, do tego konkurencja prywatnego kupiectwa zwalczała Spółdzielnię różnymi sposobami. Spółdzielnię rozwiązano w 1939 roku  przez niemieckie władze okupacyjne.  Po wojnie w 1945 r. odbyło się, z udziałem 36 osób „Walne Zebranie” z zadaniem odrodzenia Spółdzielni Spożywców „Zgoda” w Wejherowie.
Obecnie „Społem” PSS radzi sobie dobrze, nie obawia się konkurencji, która wyrasta z ziemi, jak grzyby po deszczu. – Stawiamy na rozwój, inwestujemy w modernizacje sklepów, powiększamy powierzchnię sprzedażową, wprowadzamy nowoczesny sprzęt oraz systemy komputerowe, których zadaniem jest wspomaganie pracy pracowników sklepów – mówi Mirosława Berlak, nowa prezes Społem Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Zgoda” w Wejherowie. – Wszystkie te działania podnoszą jakość obsługi klienta i pozwalają trafniej dostosować ofertę handlowa do jego, również stale rosnących, potrzeb.

Sklep "Społem" w 1970 roku. Fot. PAP/reprod. Maciej Kosycarz

Obecnie zatrudnienie jest znacznie skromniejsze – mamy 60. pracowników, przeważnie o długoletnim stażu. W ostatnich latach wszystkie sklepy zostały gruntownie wyremontowane i zmodernizowane. Pozwoliło to utrzymać stan sieci handlowej otoczonej silną konkurencją na poziomie nie odbiegającym od stanu, a wręcz niejednokrotnie prezentują się korzystniej. Za rozwój handlu w Wejherowie i spółdzielczości pomorskiej, prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt podziękował byłemu prezesowi Władysławowi Korzeniewskiemu, który rozpoczął pracę w Spółdzielni w 1990 roku – Było to dla mnie wielkie wyzwanie, bo spółdzielnia zatrudniała wówczas ok. 1300 osób, zrzeszaliśmy 75 zakładów gastronomicznych i ponad 30 zakładów produkcyjnych – mówi Władysław Korzeniowski. – Czasy były trudne – większość towarów, które były sprzedawane w sklepach detalicznych były objęte tzw. rozdzielnikami. Przydziały sporządzane na szczeblu wojewódzkim, co nie zawsze było sprawiedliwe. Pomimo wielu trudności sklepy Społem w dalszym ciągu funkcjonują, pracują nad swoim rozwojem i przyciąganiem do siebie klienta. Od kilku miesięcy spółdzielnia oferuje bony, czyli punkty za każde zakupy. Dzięki nim stali klienci mają możliwość wymiany punktów na atrakcyjne nagrody.


Opublikowano w: Wejherowo
Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz