Poznajmy zespół Remùs z Luzina

15 stycznia 2012r. | Drukuj

Istnieje od pół roku, ale na swoim koncie ma już kilka sukcesów. O powstaniu, repertuarze i krótkiej historii Remusa z Luzina opowiada dla Gazety Kaszubskiej Piotr Skrzypkowski, kierownik zespołu.

Zespół powstał na początku czerwca 2011 roku. W skład zespołu wchodzą: Paweł Kleba (16 lat) – akordeon (Paweł ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Wejherowie), Agata Brzeska (13 lat)- skrzypce i śpiew (Agata szósty rok uczy się gry na skrzypcach w w.w. szkole), Joanna Skrzypkowska (12 lat)- flet poprzeczny, śpiew (Asia uczy się gry na instrumencie trzeci rok również w PSM w Wejherowie). Założycielem i kierownikiem zespołu jestem ja. Dbam o  poprawność języka kaszubskiego w piosenkach i zajmuję się sprawami organizacyjnymi.

fot. Bartłomiej Zentkowski

Pod względem muzycznym wokalnym zespół przygotowuje się sam korzystając z umiejętności zdobytych w szkole. Zespół nie wypracował jeszcze swojego stylu i kierunku. Wciąż poszukuje. Chętnie wykonują utwory instrumentalne.  Korzystamy z utworów innych muzyków, chętnie sięgając do piosenek, pieśni kaszubskiego poety, muzyka Tomasza Fopke. Aranżację instrumentalną do większości utworów wykonywanych tworzy dla zespołu Ryszard Borysionek.

Nasz repertuar to głównie pieśni sakralne,kolędy, pastorałki w języku kaszubskim; kolędy, pastorałki i inne utwory wykonywane instrumentalnie oraz piosenki, frantówki kaszubskie.

 Największym, dotychczasowym sukcesem zespołu jest I miejsce i Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego za pieśń sakralną wykonywaną w języku kaszubskim w XII Metropolitalny Festiwal Piosenki Religijnej.

fot. Bartłomiej Zentkowski

 Zespół zagrał już podczas kilku uroczystości m.in. w Kościerzynie , przed odsłonięcia pomnika Remùsa; podczas Dni Papieskich w Luzinie, odsłonięcie popiersia JPII- dziękowaliśmy wierszem i pieśnią za pontyfikat Papieża Polaka. Naszym udziałem były także oprawy mszy kaszubskich(Łeba, Luzino, Gdańsk Osowa). W listopadzie graliśmy dla kombatantów. Uświetnialiśmy Uroczystą Sesję Rady Gminy Luzino. Graliśmy kolędy dla darczyńców i wolontariuszy akcji Szlachetna Paczka w Wejherowie. Kolędowaliśmy na spotkaniu opłatkowym ZKP/Oddział Luzino i spotkaniu opłatkowym dla emerytów. Graliśmy przed występem Macieja Miecznikowskiego jego grupy z Bitwy na Głosy i Weroniki Korthals z zespołem. Gwiazdy wystąpiły na hali widowiskowo- sportowej w Luzinie.

 W styczniu czekają nas dwa pomorskie konkursy kolęd i pastorałek.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu: 8 (dodaj własny »):
 1. Szadi pisze:

  Jak wiedno, fejn was i ò was czëc, le tak dali trzëmac!!!

 2. Bernadeta pisze:

  Gratuluję ! Podziwiam ! Ale naśladować nie potrafię. Jestem pełna uznania za ogromne zaangażowanie.Życzę wielu sukcesów, a przede wszystkim satysfakcji z pracy z młodymi talentami.

 3. REMÙS pisze:

  Remùs zagrał przed koncertem Maćka Miecznikowskiego

  http://www.youtube.com/watch?v=Mq6N_wcF4bM

 4. REMÙS pisze:

  Międzynarodowo w Redzie. Próbka kaszubszczyzny
  http://www.fopke.pl/Aktualnosc.aspx?AktualnoscID=1394

  Remùs zagraldla gości zza granicy.

 5. Remus pisze:

  Zespół Remus po raz drugi z rzędu zdobył nagrodę za wykonanie regionalnej (kaszubskiej) piosenki religijnej na festiwalu w Jastarni.

  http://youtu.be/_oItZnjqcKI

 6. "Anonim" pisze:

  Gratulacje! ;D

Dodaj komentarz