Promocja książki o znanym na Wybrzeżu malarzu

11 stycznia 2012r. | Drukuj

Marian Mokwa był malarzem, podróżnikiem i działaczem społecznym. Jeden z najbardziej znanych artystów na Wybrzeżu. Angażował się w kulturę Kaszub.

www.wejherowo.pl

W Wejherowie 13 stycznia o godzinie 18.00 w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej odbędzie się spotkanie z Romualdem Tadeuszem Bławatem, autorem książki pt. „Stolem z morza i Kaszub”. Książka poświęcona jest życiu i twórczości znanego malarza-marynisty Mariana Mokwy (1899-1987), którego obrazy są ozdobą wielu prestiżowych wnętrz oraz galerii w kraju i za granicą. Marian Mokwa swoją wiedzę artysty zdobywał za granicą. Początkowo wstąpił na Akademię Sztuk Pięknych w Norymberdze, następnie po jednym semestrze przeniósł się do akademii monachijskiej, a po roku do Berlina, gdzie w latach 1908-1909 uczęszczał do pracowni W. Schtivera i A. Vogla.

Mokwa głównie malował obrazy o tematyce marynistycznej, ale również nie brakuje w Jego dorobku artystycznym pejzaży między innymi kaszubskich. Był działaczem społecznym i osobą bardzo zaangażowaną w kulturę. W okresie międzywojennym jako jeden z członków jury przyznawał kaszubską nagrodę za zasługi wobec kultury „Bursztynowe drzewo”.  Nagroda ta przyznawana jest od 1920 roku po dziś dzień. Zainicjował i wybudował gmach pod narodową Galerię Morską w Gdyni. Galeria działała przez pięć lat. W czasie wojny Niemcy spalili wszystkie obrazy w galerii, a po wojnie władza odebrała Mokwie galerię i budynek przeszedł na własność państwa. Znany artysta, malarz tworzył przez ponad 80 lat.

"Kaszuby" Marian Mokwa www.artyzm.com


Opublikowano w: Kultura i edukacjaWejherowo
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz