Pierwszy pociąg w Kościerzynie

16 listopada 2010r. | Drukuj

Już 125 lat minęło od czasu, gdy na stacji Kościerzyna zatrzymał się pierwszy pociąg. Wydarzenie to miało miejsce w listopadzie 1885 r.

Od tego czasu zaczął się intensywny rozwój miasta i okolic. Rola kolei na Kaszubach znacznie wzrosła po I wojnie światowej, kiedy to zaczęły powstawać duże zakłady przemysłowe. Okresem najlepszej prosperity kościerskiego kolejnictwa były lata 30 XX wieku.

Fot. Skansen Parowozownia: TW1-90 z 1919 r.

O roli kolejnictwa w XXI w. rozmawiali uczestnicy konferencji  „125 lat kolejnictwa na Ziemi Kościerskiej”, która odbyła się  w Centrum Kultury Kaszubskiej „Strzelnica”. Organizatorem spotkania był Burmistrz Miasta Kościerzyna, rada Miasta, Muzeum Ziemi Kościerskiej oraz Stowarzyszenie Skansen „Parowozownia Kościerzyna”. Eksperci analizowali perspektywę rozwoju kościerskiego węzła kolejowego. Oczywiście nie zabrakło też tematów związanych z  wyjątkową placówką muzealną – Parowozownią Kościerzyna.

Fot. Skansen Parowozownia: TY42-126 z lat 30-tych


Opublikowano w: Kościerzyna
Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz