Straż Graniczna rozbiła gang fałszerzy dokumentów

11 stycznia 2012r. | Drukuj

Pięcioosobową grupę fałszerzy dokumentów działającą na terenie Trójmiasta zlikwidowali funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. Prokuratura skierowała do gdańskiego Sądu Okręgowego akt oskarżenia przeciwko grupie oraz 59 innym osobom uwikłanym w ten proceder. Śledztwo trwało 3 lata.

fot. MOSG

Z uwagi na międzynarodowy charakter działalności gangu w trakcie śledztwa ściśle współpracowano z niemiecką policją kryminalną oraz z organami ścigania Hiszpanii, Szwajcarii, Węgier, Rumunii, Białorusi, Ukrainy, Holandii i Stanów Zjednoczonych.

– Grupa, w której skład wchodziło 4 mężczyzn i kobieta, wszyscy w wieku od 27 do 66 lat i wszyscy z Trójmiasta, fałszowała m.in. paszporty, dowody osobiste, świadectwa ukończenia szkół wyższych i kwalifikacji zawodowych – poinformował ppor. SG Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. Zebrany materiał dowodowy obejmuje między innymi 4,5 tys. sfałszowanych dokumentów, na podstawie których dokonywano przestępstw związanych z przekraczaniem przez cudzoziemców granicy państwowej wbrew przepisom, wyłudzania kredytów bankowych oraz odszkodowań czy legalizacji pojazdów pochodzących z przestępstwa.

Zabezpieczono również sprzęt komputerowy, nośniki danych, podrabiane stemple i pieczęcie szkół, uczelni, urzędów oraz instytucji państwowych. Podrabiane dyplomy uczelni wyższych, zaświadczenia o kwalifikacjach zawodowych i ich podwyższaniu stanowiły podstawę do uzyskiwania awansów i lepszej pracy m.in. dla fałszywych magistrów i osób, które pracodawcom przedstawiały sfabrykowane uprawnienia zawodowe.

Zabezpieczone przez Straż Graniczną dokumenty służyły także do rejestrowania pojazdów pochodzących z kradzieży w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Ustalono i zatrzymano sprawców wyłudzeń kredytów bankowych oraz odszkodowań komunikacyjnych na kwotę 616 tys. zł.

W śledztwie przesłuchano 1170 świadków, przeprowadzono 370 przeszukań mieszkań oraz pojazdów, zabezpieczono 6 pojazdów pochodzących z przestępstwa o łącznej wartości 310 tys. zł. W trakcie przeszukań zajęto również amunicję strzelecką oraz substancje odurzające. Akta sprawy obejmowały 18 600 stron zawartych w 93 tomach. Akt oskarżenia przygotowany przez nadzorującego śledztwo prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku liczył 110 stron.

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Galeria

fot. MOSG


Tagi: , , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz