Noworoczny Koncert Kolęd w Baninie

09 stycznia 2012r. | Drukuj

Trzy podstawowe czynniki sprawiły, że można było podjąć się tak ambitnego zadania, jak zorganizowanie noworocznego Koncertu Kolęd Kaszubskich w Baninie. Były to: ciągle wzrastający repertuar pięknych kolęd kaszubskich, wielość zespołów z Banina i okolic, które je wykonują oraz organizacyjna mobilność ponad dwustuosobowego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Baninie.

fot. Spiewne kwiotczi i Mlodzezna / JD

Zarząd tego partu uznał, że najlepszym terminem będzie święto Trzech Króli. Do śpiewania zaproszono aż sześć grup: chór mieszany „Chòranka”, dziecięcy zespół „Spiéwné kwiôtczi”, młodzieżową grupę „Młodzëzna” oraz scholę „Maryjne aniołki – wszystkie z Banina, a także „Kaszëbsczé nótczi” z Miszewa i gościa z odległego Luzina, dziewczęcy chór „Aspersja”. Wykonano aż 17 utworów, w większości są to nowe kolędy pisane w ostatnich dziesięciu latach przez współczesnych artystów kaszubskich: Jerzego Stachurskiego, Eugeniusza Pryczkowskiego, Tomasza Fopke i Tadeusza Dargacza. Szczególnie pięknie zabrzmiał ostatni utwór „Żegnôj swiat całi”, który wspólnie wykonały wszystkie grupy.

– Jestem pod wielkim wrażeniem tego koncertu. Zwłaszcza obawiałam się o jego organizacyjny przebieg, a wyszło znakomicie – stwierdziła tuż po koncercie Urszula Hejmowska, dyrygentka chóru „Chòranka”.

fot. JD

Również zadowolenia nie kryły członkinie „Aspersji”, które wykonały trzy piękne pieśni bożonarodzeniowe: „Prôwdë semiã”,  „Zrodzony na sankù” i „Bibi, Synkù bi”.

Koncert był pierwszym takim doświadczeniem na tym terenie. Jego szczególną wartością jest to, że oparty został na rodzimych zespołach. Świadczy to o ogromnym bogactwie kulturowym tego obszaru i jednocześnie sporych możliwościach artystycznych rodzimych wokalistów. Trzeba także zaznaczyć, że jeden z zespołów żukowskich „To i owo” także jest oparty wyłącznie na wokalistach z Banina i okolic. W tym kontekście zasmuca nieco, że pominięto wszystkie banińskie grupy w najnowszym folderze „Gmina Żukowo dla turysty, mieszkańca, inwestora” opracowanym przez S. Rogalską – Antosik, mimo że kulturze poświęcono w nim specjalny rozdzialik wymieniając wszystkie pozostałe grupy z gminy Żukowo.

fot. Kaszebscze nótczi / JD

O tym bogactwie najlepiej też świadczy obecność telewizji TVN na kaszubskiej pasterce w Baninie. Prawie minutowa relacja wyemitowana była o godz. 16. w pierwsze święto. Na początku koncertu zaprezentowano ten fragment na specjalnie przygotowanym telebimie. W TVN przedstawiono członków aż trzech zespołów, panie z KGW w Miszewie, fragment kolędy „Bóg sã rodzy w nas” w wykonaniu „Młodzëznë”, wiernych oraz wypowiedź proboszcza.

– Jestem bardzo zadowolony z tych działań. Po emisji otrzymałem wiele telefonów. Dzięki temu naszą działalność dostrzegają w całym kraju – wspominał proboszcz ks. Roman Janczak, a ks. Jarosław Hinc dodał:

– Teraz ten koncert powinien stać się już nową coroczną tradycją.

fot. Aspersja / JD

I pewnie tak już będzie, choć zależy to głównie od grup wokalnych, ale także możliwości organizacyjnych. W pierwszy koncert włączyło się bardzo dużo osób, całkowicie społecznie. Wszystkim należą się ogromne podziękowania.

Jan Dosz


Opublikowano w: KartuzyRodnô Zemia
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze