”Sztorm” od marca na służbie.

03 stycznia 2012r. | Drukuj

Kolejny najnowocześniejszy statek ratowniczy w Europie będzie służył morskim ratownikom od marca bieżącego roku. SAR 300 zastąpi jednostki ratownicze budowane jeszcze w latach siedemdziesiątych.

www.sar.gov.pl

Morscy ratownicy wyposażeni zostaną w trzeci i ostatni z bliźniaczych statków typu SAR 3000/III. Statek ratowniczy SAR 3000III, nazwany „Sztorm”, przekazany zostanie Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa w Gdyni w marcu bieżącego roku.

Długość całkowita statku wynosi niecałe 37 metrów, jednorazowo statek może pomieścić 150 osób (rozbitków). Statek przeznaczony jest do ratowania życia osób na morzu w każdych warunkach atmosferycznych. Oprócz podstawowych funkcji jakie wypełnia SAR 3000 ma za zadanie między innymi gasić pożar, holować mniejsze jednostki do 25 m, zasilać w energię elektryczną inne statki.

Dwa poprzednie statki Pasat i Orkan jak i nowy budowane zostały w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. – Sztorm oraz dwie siostrzane jednostki Pasat i Orkan to najnowocześniejsze statki w całej Europie – mówi Mirosława Więckowska, rzecznik prasowy MSPiR w Gdyni. – Statek może też przebywać dłużej na morzu. Czas zwiększył się z sześciu godzin do pięciu dni – mówi Więckowska. – Osiąga też prędkość 24 węzłów, czyli o 15 więcej niż do tej pory. Wartość kontraktowa jednego SAR-a 3000 wynosi 38,9 mln. zł. Dofinansowanie z funduszu UE wynosi 33,1 mln,zł, pozostała kwota pochodzi z budżetu państwa. Bazą nowych jednostek będzie Hel, Ustka i Świnoujście.


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz