Ostatni w tym roku sztorm na Bałtyku

27 grudnia 2011r. | Drukuj

Choć wichura już dała nam się we znaki, najgorsze dopiero przed nami. Nad południowy Bałtyk najsilniejszy sztorm dopiero nadciąga. W ciągu najbliższej doby sztorm będzie osiągał w porywach nawet 10 stopni w skali Beauforta.

fot. gk: Kutry schroniły się w porcie w Rowach

W ciągu ostatniej doby sztorm na południowym Bałtyku osiągał siedem stopni w skali Beauforta. – Kto liczy, że najsilniejsza wichurę mamy już za sobą bardzo się myli – mówi Piotr Witkowski, bosman portu w Ustce. – W środę i czwartek sztorm na Bałtyku może osiągnąć siłę 10 stopni.

– Z powodu nadchodzących jeszcze silniejszych porywów wiatru w portach środkowego wybrzeża ogłoszono alarm sztormowy. To oznacza, że na wszystkich jednostkach rybacy musza pełnić całodobowe wachty- dodaje Andrzej Tyszkiewicz, armator z Ustki.

Na szczęście z powodu świąt wszystkie małe kutry zdążyły w porę schować się w portach. – W każdej chwili pomocy mogą jednak potrzebować  większe statki, dlatego w pełnej gotowości czekają wszystkie jednostki  ratownicze  – mówi kpt. Waldemar Sawicki z jednostki ratowniczej „Zefir”.

Powodu grudniowych sztormów większości rybakom nie uda się już odłowić tegorocznego limitu dorszy. Większość kutrów nie wypłynie morze już do końca roku. Silny wiatr i sztormowa pogoda mają się bowiem utrzymać co najmniej przez trzy najbliższe dni.

 


Opublikowano w: LęborkPublicystykaSłupskWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz