Zostań dawcą szpiku!

16 listopada 2010r. | Drukuj

Wtorek to Dzień Dawcy Szpiku w Słupsku. Dawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 50 lat.

Wojewódzki Szpital w Słupsku zaprasza dziś w godz. 11.00-17.00 do Zespołu Poradni Specjalistycznych przy ulicy Jana Pawła II, do gabinetów nr 12 i 49 na pierwszym piętrze.

Fot. sxc.hu

To okazja, by zostać potencjalnym dawcą szpiku i być może uratować komuś życie. Wystarczy zgłosić się do poradni z dokumentem tożsamości oraz numerem PESEL i oddać kilka mililitrów krwi. Na blisko 38 mln mieszkańców Polski w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej zarejestrowanych jest jedynie ok. 35 tys. ochotników. Powodem tak małej liczby potencjalnych dawców najczęściej nie jest jednak brak chęci pomocy, ale niewiedza i strach, do których przyczyniają się nieprawdziwe informacje i mity narosłe wokół zabiegu przeszczepu.

Chory na białaczkę odruchowo poszukuje dawcy szpiku wśród rodziny. W praktyce jednak, zgodnie z prawami dziedziczenia, tylko co czwarty chory może otrzymać szpik od dawcy spokrewnionego. Dlatego tak ważna jest droga alternatywna w postaci rejestru dawców niespokrewnionych. Im większa liczba zarejestrowanych w bankach dawców, tym większa szansa na uratowanie czyjegoś życia.


Opublikowano w: SłupskWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz