Ma 85 lat i jest nową atrakcją muzeum

10 grudnia 2011r. | Drukuj

Słynny Ford T to nowy nabytek Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji. Samochód wyprodukowano w 1926 roku, czyli jest on rówieśnikiem miasta Gdyni. Eksponat był restaurowany przez prawie pół roku. Teraz można go oglądać wśród 200 innych pojazdów.

fot. GK: Ford T z 1926 r. - nowy nabytek gdyńskiego Muzeum Motoryzacji

Od tego weekendu można w Gdyni podziwiać słynnego Forda T. Samochód nabyło i odrestaurowało tutejsze Muzeum Motoryzacji. – Henry Ford chciał stworzyć samochód dla przeciętnej amerykańskiej rodziny. Auto miało być tanie, o prostej budowie, a w dodatku łatwe w naprawie i w prowadzeniu. Tak narodził się Ford T, który był produkowany w latach 1908-1927 w fabrykach Forda na całym świecie. Ford T jako pierwszy był montowany z gotowych podzespołów na ruchomej taśmie produkcyjnej. Początkowo wyprodukowanie jednego auta zajmowało ok. 12 godzin. Czas ten skrócił się potem do 90 minut – opowiada Witold Ciążkowski, właściciel imponującej kolekcji i twórca muzeum.

fot. affordablehousinginstitute.org: Ford T - z amerykańskiej kolekcji, także z 1926 r.

Ford T posiadał trzy pedały. Lewy odpowiadał za jazdę do przodu, środkowy – do tyłu, a prawy uruchamiał hamulec zasadniczy. Z tego względu w przedwojennej Polsce do prowadzenia Forda T uprawniała osobna kategoria jazdy. Samochody tego typy były wówczas popularne także w Gdyni, w okresie budowy portu. Dwuosobowy samochód osiągał prędkość ok. 60 km/h. Z Fordem T wiąże się też słynna dewiza Henry’ego Forda: „Możesz otrzymać samochód w każdym kolorze, pod warunkiem, że będzie to kolor czarny”.

– To był pierwszy samochód produkowany taśmowo, a przez to tani i dostępny. Kosztował wówczas 300 dolarów, czyli mógł go kupić każdy – mówi właściciel kolekcji. Forda T wyprodukowano w liczbie ponad 15 mln egzemplarzy. Obecnie w Polsce znajduje się 10 takich aut, w różnym stanie. O gdyńskim wiadomo jedynie, że spędził ponad 30 lat w Ameryce. Gdyńskie Muzeum Motoryzacji (Chylonia, ul. Żwirowa 2c), czynne jest od poniedziałku do soboty.


Opublikowano w: GdyniaMotoGKTrójmiastoWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133


Najnowsze artykuły

W Gminie Linia uczniowie strajkowali w obronie języka polskiego. Teraz upamiętniono ich odwagę
Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na kolędę kaszubską
Rozpoczął się nowy rok akademicki 2019/2020 na Uniwersytecie Gdańskim. Uczelnia świętuje jubileusz 50-lecia
Sopot zwyciężył w Rankingu Samorządów 2019
Lęborscy harcerze oddali hołd polskim spadochroniarzom poległym pod Arnhem
Policjanci zlikwidowali „dziuplę” samochodową na Kaszubach
Uroczysta gala podsumowująca 3. Międzyszkolny Konkurs ,,MŁODZI DLA DEMOKRACJI’’
LCK Fregata zaprasza na Danfoss Kino Letnie w Lęborku

Najnowsze komentarze