Wejherowo ratuje bezcenne nagrobki

05 grudnia 2011r. | Drukuj

Na cmentarzu komunalnym w Wejherowie odrestaurowano trzy zabytkowe nagrobki, a wkrótce ruszy renowacja kolejnych. To niezwykle ważne symbole historii naszego miasta – mówią samorządowcy.

www.wejherowo.pl

Akcję ratowania zabytków zainicjował prezydent Wejherowa Krzysztof  Hildebrandt. Odrestaurowano trzy nagrobki, które znajdują się na starym cmentarzu przy ul. 3 Maja w Wejherowie. Grób Anastazego Karabasza – profesora Gimnazjum w Wejherowie, działacza niepodległościowego, Augustyna Dybowskiego – pierwszego burmistrza Wejherowa w odrodzonej Polsce oraz Augustyna Westphala – ostatniego komendanta „Gryfa Pomorskiego”. – Konserwacja tych trzech nagrobków nie jest przypadkowa – są to ważne zabytki dla historii miasta – mówi Anita Jaśkiewicz-Soja,  Miejski Konserwator Zabytków w Wejherowie.

Na starym cmentarzu pochowani są burmistrzowie, artyści, nauczyciele, duchowni, ale także ludzie walczący o niepodległość Polski. – To miejsce jest bardzo cenne, bo zachowana jest tu spora część historii naszego miasta – mówi prezydent Krzysztof Hildebrandt. Tutejszy cmentarz funkcjonował bowiem od początku XIX wieku (pierwsze pochówki były w 1823 r.) do późnych lat pięćdziesiątych XX wieku, kiedy to oficjalnie oddano do użytku nekropolię w Śmiechowie. – Cmentarz przy ul. 3 Maja znajduje się na terenie wpisanym do rejestru zabytków i wszystko, co znajduje się na tym terenie podlega uzgodnieniom z konserwatorem  – mówi Anita Jaśkiewicz-Sojak.  – Zabytkiem jest cały teren cmentarza, a uwagę należy zwrócić nie tylko na nagrobki, ale także na starodrzew, który podlega ochronie.

Z budżetu miasta na konserwację trzech nagrobków przeznaczono 15 tys. złotych. – Prace polegały na zabezpieczeniu zniszczonych powierzchni – mówi Izabela Huk-Malinowska, konserwator sztuki . – Nagrobki zostały umyte parą wodną, oczyszczone, uzupełnione ubytki zostały zrekonstruowane, wzmocnione i zaimpregnowane, a litery zrekonstruowane. Sam cmentarz jest niesamowity – to perełka architektury cmentarnej na terenie nie tylko Pomorza, ale całej Polski – dodaje. Były to pierwsze prace konserwacyjne prowadzone na tych zabytkach. Miasto planuje ratować 2-3 nagrobki rocznie.

Galeria


Opublikowano w: WejherowoWiadomości
Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu: 2 (dodaj własny »):
  1. Mariusz pisze:

    „Walcząc o przyszłośc narodu, trzeba się oprzeć o jego groby”.Jak powiedział pan Jerzy Waldorff popieram akcję jak najbardziej.

  2. Klaudia pisze:

    Akcja z 2011roku.. Pytanie tylko czy w 2012 i 2013 była również kontynuowana?

Dodaj komentarz