Sprzedają już świąteczne karpie. Niestety są drogie

07 grudnia 2011r. | Drukuj

Gospodarstwa rybackie rozpoczęły odławianie karpi na świąteczne stoły.  W tym roku musimy się jednak przygotować na to, że cena  świątecznego dania pójdzie w górę. Wszystko za sprawą wirusa  który zdziesiątkował ryby w wielu polskich hodowlach.

fot. gk: W Gdyni za 1 kg karpia zapłacimy obecnie 12 zł.

Choć do Świąt Bożego Narodzenia pozostały jeszcze trzy tygodnie, w gospodarstwach rybackich trwa właśnie najbardziej pracowity okres. Hodowcy ryb rozpoczęli bowiem odławianie karpi na świąteczne stoły. Zanim jednak karp trafi do naszej wanny najpierw musi przejść kilkutygodniową kwarantannę, jeszcze w gospodarstwie rybackim.

– To właśnie dzięki kilkutygodniowej głodówce i przymusowemu pobytowi w źródlanej wodzie, mięso karpi nie ma już zapachu mułu. Oczywiście ryby w tym czasie nie są już karmione – mówi Teodor Rudnik z Polskiego Związku Wędkarskiego.

fot. T. Rudnik: Gospodarstwo rybackie w Damnicy

Hodowcy zapewniają, że mimo długiej głodówki  ryby niewiele stracą na wadze.  W tym roku Polacy zjedzą w Wigilię ponad 25 tysięcy ton karpi. Niestety musimy się przygotować, że za kilogram tej ryby zapłacimy więcej niż rok temu – od 12 do 20 zł za kilogram. Wszystkiemu winna jest jednak nie tylko inflacja i podwyżki. Karpie w hodowlach zdziesiątkował w tym roku wirus KHV.

– Największe starty poniosły hodowle karpi na południu Polski. Hodowcom z północy kraju udało się przed groźnym wirusem obronić. Niestety KHV dziesiątkuje karpie w polskich hodowlach nie po raz pierwszy –  mówi ichtiolog Kornel Łabęcki. – Mimo, że wirus jest śmiertelny dla ryb, kupując karpia na święta nie musimy drżeć o własne życie – dla nas jest nieszkodliwy – dodaje.

Jak twierdzą fachowcy, idealny karp na świąteczny stół  powinien mieć złocisty kolor, jak najmniej łusek i wagę około dwóch kilogramów. Co ciekawe, aż 90 procent hodowanych przez cały rok karpi sprzedaje się  w ciągu kiku przedświątecznych dni. Tymczasem już dziś pierwsi klienci kupowali świąteczne karpie w gdyńskim Realu. Cena 11,99 za kg!


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz