Pyszny dorsz na Festiwalu Pomuchla w Łebie

10 grudnia 2012r. | Drukuj

Dorsz smażony na tuzin sposobów, szmurowany czyli duszony, pieczony, albo w galarecie – lista potraw nie ma końca. W Łebie odbyła się wielka rybna uczta, czyli XIV Festiwal Pomuchla. To największa w kraju impreza promująca kaszubskiego dorsza.

fot. gk

Jeśli jeszcze ktoś nie wie – popychel znaczy po kaszubsku dorsz. Setki smakoszy ryb z całej Polski przybyło do Łeby na XIV Festiwal Pomuchla. To największa w kraju impreza promująca kaszubskiego dorsza. Tym razem wielka impreza kulinarna rozpoczęła się w sobotę, a nie jak dotychczas w niedzielę. Jedną z atrakcji festiwalu , który odbywa się w łebskiej hali sportowej, jest tradycyjnie konkurs kulinarny. Co roku startują w  nim najlepsi kucharze i restauratorzy. Był kotlet z dorsza, dorsz szmurowany, smażony, pieczony i gotowany. Potrawy, jak zwykle,  były oceniane w dwóch kategoriach – profesjonalistów i amatorów.

fot. gk


Opublikowano w: LęborkTwój styl z GKWiadomości
Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz