Odkryli spaloną przez nazistów synagogę [ZDJĘCIA]

30 listopada 2011r. | Drukuj

Robotnicy budowlani pracujący na słupskiej starówce odkopali  fundamenty zburzonej w 1938 roku przez nazistów synagogi. Słupscy historycy nie spodziewali się że pozostał po niej jakikolwiek ślad, ponieważ Niemcy nakazali gminie żydowskiej zniszczyć także jej fundamenty.

fot. gk

Gdy w latach trzydziestych ubiegłego stulecia władzę w Niemczech przejęli naziści, spalili niemal wszystkie żydowskie świątynie. Ich ofiarą padła także synagoga w Słupsku, zbudowana w 1901 r. Choć miłośnicy historii przekonani byli, że po słupskiej bożnicy nie pozostał nawet kamień, pracujący na starówce robotnicy niespodziewanie odsłonili doskonale zachowane fundamenty świątyni.

– Prace prowadzono podczas budowy Centrum Organizacji Pozarządowych. Rutynowo wezwano archeologów, ale takiego znaleziska nikt się nie spodziewał – mówi Aleksander Wapiński, archeolog.

fot. gk

Zgodnie z planami miasta w miejscu dawnej synagogi stanie wkrótce Centrum Organizacji Pozarządowych. Miejski konserwator zabytków nie wyobraża sobie  jednak, aby niezwykłe znalezisko zostało zniszczone.

– Miasto powinno przeprojektować obiekt tak, aby fundamenty synagogi zostały zachowane i stały się kolejną atrakcją turystyczną – mówi Tomasz Maciejewski, Miejski Konserwator Zabytków w Słupsku.

fot. gk

Na przygotowanie nowego projektu miasto będzie miało sporo czasu. Prace na budowie centrum powstrzymały bowiem nie tylko odsłonięty fundamenty synagogi, ale także odkryta zbiorowa mogiła z czasów II wojny światowej.

– Ekipy budowlane znalazły szczątki co najmniej ośmiu osób, ale wszystko wskazuje na to, że są to ofiary II wojny światowej – mówi  podkom. Robert Czerwiński, rzecznik policji w Słupsku.

fot. gk

Na razie władze Słupska nie wiedzą jeszcze co zrobić z niezwykłym odkryciem. Budowa Centrum Organizacji Pozarządowych jest finansowana przez Unię Europejską. Zatrzymanie na kilka miesięcy prac budowlach i zmiana projektu, mogą doprowadzić do utraty wielomilionowej unijnej dotacji.

fot. gk

Tymczasem gołym okiem widać, że zachowały się unikatowe fragmenty synagogi, m.in. fundamenty, filary nawy głównej, piwnice, sklepienia i posadzki. Wszystkie te elementy można by wyeksponować w piwnicach nowego obiektu.


Opublikowano w: PublicystykaSłupskWiadomości
Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu: 2 (dodaj własny »):
  1. Brygida pisze:

    ocalic od zapomnienia

  2. Brygida pisze:

    ocalic od zapomnienia bo inaczej wybuduja kolejna Biedronke

Dodaj komentarz