Nasze żubry popłyną na bałtycką wyspę!

30 listopada 2011r. | Drukuj

Polskie żubry zamieszkają na duńskiej wyspie Bornholm. Informację tę podał dziś portal  Bornholmeren.dk.  Duńskie Ministerstwo Ochrony Środowiska otrzymało na ten cel ponad pół miliona euro od  prywatnej  fundacji.

O zgodę na zasiedlenie naszych żubr ów na bałtyckiej wyspie  Duńczycy zabiegali od wielu lat. Bornholm ma o niemal 600 kilometrów kwadratowych powierzchni i jest odległy od polskich wybrzeży o zaledwie 100 kilometrów. We wschodniej części wyspy znajduje się kompleks leśny, w którym zamieszkają polskie żubry. Wiosną przyszłego roku  stadko tych zwierząt – sześć krów i jeden byk – otrzyma dla siebie 200-hektarowy obszar ogrodzony sześciokilometrowej długości płotem w kompleksie leśnym Almindingen. Przez teren ten wytyczona jest turystyczna trasa drogowa. Dzięki temu zwierzęta staną się atrakcją przyciągającą na wyspę nowych turystów.

fot. gk: Żubry w Wolińskim Parku Narodowym

Równocześnie pięcioletni pogram aklimatyzacji żubrów przewiduje wzrost ich pogłowia oraz dostępnego dla nich obszaru. Duńska minister ochrony środowiska Ida Auken w wydanym komunikacie stwierdziła, że po pięciu latach będzie jasne, czy żubry się zadomowią na Bornholmie i staną się stałym składnikiem świata zwierzęcego wyspy. Jeśli się tak stanie, będzie to znaczny wkład w ochronę tego zagrożonego gatunku zwierząt. Żubry zostaną wybrane z kilku polskich hodowli. Na Pomorzu te piękne zwierzęta żyją obecnie w zagrodach w Dolinie Charlotty koło Słupska i w Międzyzdrojach na terenie parku narodowego.

fot. gk: Duńczycy piszą o polskich "bizonach"


Opublikowano w: PublicystykaSłupskWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz