To będzie hit sezonu – Szwajcaria Kaszubska

17 kwietnia 2011r. | Drukuj

Na Pojezierzu Kaszubskim  prawdziwym hitem turystycznym ostatnich lat stała się  „Szwajcaria Kaszubska”. Jej nazwę pierwsi turyści poznali już 110 lat temu. Wymyślił ją ksiądz z Pelplina.

Fot. GK. Okolice Parchowa

To będzie hit tegorocznego sezonu turystycznego na Pomorzu – mówią właściciele domów letniskowych na Kaszubach. – Mamy bardzo dużo rezerwacji na lato i niewiele wolnych miejsc – mówi właścicielka  domu letniskowego w Sulęczynie. – Wszyscy pytają czy miejscowość leży w Szwajcarii Kaszubskiej, a my odpowiadamy, że w samym środku – dodaje.  To bez wątpienia najbardziej malownicza część Kaszub. Pierwotnie nazywano tak okolice Kartuz. Dziś Szwajcarią Kaszubską określa się zazwyczaj cały powiat kartuski oraz część kościerskiego i bytowskiego.

Ta przepiękna kraina sięga od granic gminy Parchowo na wschodzie – do Żukowa na zachodzie, oraz od Kamienicy Królewskiej i Mirachowa na północy – po Kościerzynę na południu. Badacze dowodzą, że nazwa Szwajcaria Kaszubska pojawiła się już pod koniec XIX w. Pierwszym, który jej użył miał być ks. Jakub Fankidejski, piszący o Kaszubach i Kociewiu.  W latach 1880-1902 pisał on Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego (słownik opracował tylko do litery „L”). Po 1900 r. nazwy tej zaczęli używać także Niemcy : Die Kassubische Schweiz. Już w latach 30., dzięki polskim i niemieckim przewodnikom turystycznym, określenie znane było w całej Europie.

Fot. GK. Okolice Chmielna

Kaszubi mieszkający w „Szwajcarii” nauczyli się  żyć z turystyki. Szczególnie w ostatnich latach powstały tu  liczne pensjonaty, hotele, nowe kąpieliska i zaplecze gastronomiczne. Jak grzyby po deszczu pojawiły się gospodarstwa agroturystyczne, domy letniskowe, stadniny koni, przystanie kajakowe i przyzwoite pola biwakowe i namiotowe.

Fot. GK. Jamno, jezioro Żukowskie


Tagi: , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. Alek pisze:

    Powstają nawet portale Internetowe, które nawiązują do tematyki Szwajcarii Kaszubskiej. Przykładowo na portalu http://www.szwajcaria-kaszubska.pl można tam umieszczać własne teksty dotyczące tras turystycznych zarówno pieszych, rowerowych, narciarskich jak i wodnych. Jeżeli są na odpowiednim poziomie zostaną tam opublikowane.

Dodaj komentarz