Mieszkańcy Rumi z roku na rok czytają więcej

25 listopada 2011r. | Drukuj

Rumia posiada Bibliotekę Miejską na którą składają się trzy filie zlokalizowane w poszczególnych dzielnicach Rumi oraz Bibliotekę Główną. Z danych wynika, że bibliotekę odwiedza dziennie 60-80 jej użytkowników, a w porównaniu z poprzednim rokiem, z biblioteki skorzystało o 550 osób więcej.

www.sxc.hu

Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi początkowo znajdowała się w mieszkaniu prywatnym Państwa Stachowiak i działała jako Gminna Biblioteka Publiczna. Trzy lata później bibliotekę przeniesiono. Wówczas z placówki korzystało 300 osób. Rozwój miasta Rumi zobligował do stworzenia dodatkowych punktów bibliotecznych. W 1954 roku Rumi nadano prawa miejskie i w tym samym czasie gminną bibliotekę zmieniono na miejską. Po dziś dzień Miejska Biblioteka Publiczna rozwija się, a liczba osób korzystająca z usług biblioteki wzrosła do 8 tysięcy i w dalszym ciągu rośnie.

Stale poprawiająca się frekwencja czytelników wynika z licznych akcji propagujących czytanie książek, nowości wydawnicze z bieżącego roku oraz poszerzająca się oferta biblioteki. Biblioteka stała się miejscem gdzie odbywają się liczne spotkania autorskie, wieczory literackie, wystawy malarskie, cykliczne spotkania dla dzieci, również w dzisiejszych czasach nie mogło zabraknąć w ofercie audiobooków czy darmowego internetu. Poza zbiorem ponad 90 tysięcy książek udostępniona dla użytkowników jest prasa. W roku bieżącym o 550 osób więcej niż w roku poprzednim skorzystało z biblioteki, to spora liczba. Tym bardziej fakt ten cieszy, gdyż jak wynika z badań przeprowadzonych przez Zakład Badań Czytelnictwa Biblioteki Narodowej i TNS OBOP, 42% Polaków deklaruje brak zainteresowania książką.

Najbliższe wydarzenie w MBP odbędzie się 7-go grudnia o godzinie 17:00, będzie to spotkanie z pisarzem Franciszkiem Szczęsnym. Natomiast w każdy wtorek prowadzone są zajęcia dla dzieci w wieku 5-6 lat. W programie zajęć między innymi są gry edukacyjne, głośne czytanie, zajęcia plastyczne czy zabawy teatralne.


Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

W Gminie Linia uczniowie strajkowali w obronie języka polskiego. Teraz upamiętniono ich odwagę
Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na kolędę kaszubską
Rozpoczął się nowy rok akademicki 2019/2020 na Uniwersytecie Gdańskim. Uczelnia świętuje jubileusz 50-lecia
Sopot zwyciężył w Rankingu Samorządów 2019
Lęborscy harcerze oddali hołd polskim spadochroniarzom poległym pod Arnhem
Policjanci zlikwidowali „dziuplę” samochodową na Kaszubach
Uroczysta gala podsumowująca 3. Międzyszkolny Konkurs ,,MŁODZI DLA DEMOKRACJI’’
LCK Fregata zaprasza na Danfoss Kino Letnie w Lęborku

Najnowsze komentarze