Budują dla Greenpeace

14 listopada 2010r. | Drukuj

W  Gdyni zwodowano kadłub statku „Rainbow Warrior III” budowanego dla organizacji Greenpeace. Kadłub z częściowym wyposażeniem powstał w stoczni Maritim Shipyard w Gdańsku.

Fot. Tak będzie wyglądał nowy statek

 

Wodowanie kadłuba „Rainbow Warrior III”  odbyło się bez problemów.  – Teraz kadłub poczeka w doku w Gdyni do poniedziałku, kiedy to zostanie podczepiony do holownika, który odtransportuje jednostkę do niemieckiej stoczni w Bremerhaven – powiedział PAP Ryszard Stasierowski, kierownik produkcji stoczni Maritim Shipyard,, Budowa stalowego kadłuba rozpoczęła się w gdańskiej stoczni w lipcu. Po zakończeniu prac kadłub został umieszczony na pontonie, który odtransportował jednostkę do Gdyni, gdzie stocznia posiada pływający dok. Tam odbyło się wodowanie.

Fot.: Tak będzie wyglądał nowy statek

Kadłub „Rainbow Warrior III” – dwumasztowego żaglowca o długości prawie 58 m i szerokości ponad 11 m – powstał w gdańskiej stoczni na zlecenie niemieckiej stoczni Fassmer w Bremerhaven, która podpisała kontrakt z Greenpeace i w której żaglowiec będzie całkowicie wyposażany. Budowa nowego „Rainbow Warrior” zakończy się w październiku 2011 r.

Fot. Greenpeace

Nowy flagowy statek Greenpeace będzie najbardziej przyjazną środowisku jednostką pływającą wykorzystywaną przez organizację. Jednostka będzie obsługiwana przez 32-osobową załogę. Statek ma być też energooszczędny – ciepło emitowane przez silnik zostanie wykorzystywane do podgrzewania wody i kabin załogi.
– Greenpeace uczestniczył w każdym etapie procesu projektowania, dzięki czemu zapewniliśmy zastosowanie wyłączenie materiałów przyjaznych środowisku – powiedział Jacek Winiarski, rzecznik Greenpeace w Polsce. 

Greenpeace to międzynarodowa organizacja pozarządowa, działająca od 40 lat na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Biura Greenpeace znajdują się w ponad 40 krajach świata. Aby zachować swoją niezależność, Greenpeace nie przyjmuje dotacji od rządów, partii politycznych i korporacji. Działania Greenpeace finansowane są przez indywidualnych darczyńców.


Opublikowano w: TrójmiastoWiadomości
Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz